Dlaczego cellulit jest normalny i jak się go pozbyć

Pierwsze pytanie, które możesz się zastanawiać, dotyczy tego, czy cellulit jest normalny. Jest to powszechna choroba skóry, która powoduje wgłębienia. Chociaż nie są znane przyczyny, niektórzy eksperci uważają, że rolę odgrywają hormony, styl życia i wiek. Ważne jest również, aby wiedzieć, że kobiety z cellulitem mogą nadal czuć się pewnie w swoim ciele i nie muszą się martwić o pozbycie się cellulitu. Przyczyna tego stanu nie jest patologiczna, ale fizjologiczna.

Cellulit występuje w komórkach tłuszczowych skóry, które są obecne we wszystkich ciałach. Kobiety mają większą liczbę komórek tłuszczowych niż mężczyźni, a komórki rosną z powodu wahań hormonalnych oraz czynników związanych z dietą i stylem życia. Komórki tłuszczowe znajdują się w przegrodach zbudowanych z przegród, które łączą skórę z mięśniami i odpowiadają za ściąganie skóry w dół lub w górę. Gdy komórki tłuszczowe rosną i rozszerzają się, wypychają skórę do góry i tworzą nierówną powierzchnię.

Oprócz hormonów na cellulit wpływają inne czynniki, w tym dieta i styl życia. Wraz z wiekiem tkanka łączna naszej skóry staje się mniej elastyczna i sztywna. To sprawia, że komórki tłuszczowe rosną w określonych obszarach i naciskają na skórę. Zewnętrzna warstwa naszej skóry również słabnie, zmniejszając elastyczność i sprawiając, że nasze ciała wydają się niewyraźne. Gdy naczynia krwionośne stają się cienkie, przegrody stają się ciaśniejsze i bardziej widoczne.

Oprócz genetyki, hormony odgrywają rolę w powstawaniu cellulitu. Estrogen kobiecy odgrywa rolę w utrzymaniu płynnego przepływu naczyń krwionośnych. W rezultacie, jeśli estrogen zostanie zmniejszony, krążenie zmniejszy się. A kiedy przepływ krwi jest zmniejszony, produkcja kolagenu spada, a starsza tkanka łączna ulega rozkładowi. Żaden z tych czynników nie jest dobry dla skóry, więc nic dziwnego, że cellulit jest normalny.

Chociaż cellulit nie jest poważnym problemem zdrowotnym, nadal może być krępujący. Guzowata skóra spowodowana cellulitem nie jest szkodliwa i nie ma żadnego negatywnego wpływu na ogólny stan zdrowia. W rzeczywistości może poprawić wygląd twojego ciała. A jeśli masz cellulit, najlepiej podejmij działania, aby się go pozbyć. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, co go powoduje i jak sobie z tym radzić.

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których cellulit może być normalny, głównym czynnikiem jest genetyka skóry. Kilka badań wykazało, że genetyka odgrywa rolę. U kobiet estrogen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego przepływu naczyń krwionośnych. Oznacza to, że gdy poziom estrogenu jest niski, krążenie jest zmniejszone, a cellulit staje się bardziej widoczny. Jeśli masz genetyczną predyspozycje do cellulitu, będziesz bardziej podatny na jego rozwój.

Cellulit występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to spowodowane obecnością pasm łącznych, które łączą tkanki podskórne i mięśnie głębokie. U mężczyzn prążki te są równoległe, krzyżują się u kobiet, podczas gdy są równoległe. Pomaga to skórze marszczyć się, podczas gdy krzyżujący się pasek ukazuje splątaną skórę. Jednak niemożliwe jest rozprzestrzenianie się cellulitu poprzez kontakt ze skórą.

To, czy masz cellulit, czy nie, to bardzo osobista decyzja, ale faktem jest, że stan ten może być bardziej widoczny u niektórych osób niż u innych. Nie tylko kobiety są na to podatne. Często zdarza się, że mężczyźni mają to samo, ale stan ten jest na ogół rzadszy wśród mężczyzn. To powszechne u starszych kobiet. Chociaż mężczyźni zwykle nie mają cellulitu, może on wystąpić w męskim ciele.

Jednym z kluczowych powodów, dla których cellulit jest bardziej widoczny u kobiet, są czynniki hormonalne. U kobiet komórki tłuszczowe są bardziej zaokrąglone i stykają się z tkanką łączną pod kątem. U mężczyzn komórki tłuszczowe są bardziej płaskie i leżą płasko na sobie, co sprawia, że cellulit jest bardziej widoczny. Z tego powodu, jeśli jesteś mężczyzną, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz cellulit. A jeśli jesteś kobietą, jest jeszcze bardziej prawdopodobne, że masz ją w swoim ciele.

Główna przyczyna cellulitu nie została jeszcze poznana. Niektórzy naukowcy uważają, że jest to spowodowane zmianami w krążeniu krwi. Organizm stara się pozbyć cellulitu utrzymując ciało w cieple. Ale prawda jest taka, że główna przyczyna jest nieznana. Główne objawy tego schorzenia to wgłębienia na skórze i występowanie złogów płynów w udach. Chociaż to normalne, że kobiety mają cellulit, nie zawsze jest to dobre.

Skomentuj