Dlaczego tworzy się cellulit i jak się go pozbyć

Tworzenie się cellulitu jest w rzeczywistości dość proste. cellulit to w zasadzie uszkodzenie komórek w tkance łącznej i składa się z dwóch warstw – warstwy rogowej naskórka lub warstwy zewnętrznej i warstwy podskórnej lub warstwy środkowej. Jak możesz sobie wyobrazić, gdy warstwa pod spodem zaczyna się pogarszać, tłuszcz na tej warstwie zaczyna wybrzuszać się, tworząc wgłębienie. Dlaczego więc tworzy się cellulit?

Cóż, prosta odpowiedź jest taka, że nadmiar tłuszczu na ciele powoduje szybsze obumieranie komórek, co z kolei powoduje zmianę kształtu tkanki łącznej. Zasadniczo sposób powstawania jest w rzeczywistości nieco bardziej złożony, ale wiedza, jak to wszystko działa, jest ważna, aby nauczyć się, jak się go pozbyć (i dlaczego te drogie kremy go nie wyleczą). Zasadniczo cellulit powstaje, ponieważ komórki tłuszczowe nie są w stanie prawidłowo się rozpaść i/lub wyodrębnić z podskórnej warstwy skóry, dlatego pozostają uwięzione i wyglądają jak cellulit. Aby rozbić te komórki tłuszczowe, lekarze zalecają stosowanie diety lub stosowanie pewnych zabiegów, takich jak zastrzyki i mezoterapia. Jednak nawet jeśli te zabiegi mogą nieco zredukować cellulit, nie docierają do źródła problemu, dlatego cellulit powraca.

Oprócz diety i zastrzyków istnieją inne czynniki, które mogą powodować pojawienie się cellulitu. Na przykład osoby, które są genetycznie podatne na rozwój cellulitu, mogą rozwinąć go we wcześniejszym okresie życia. Dzieje się tak dlatego, że niektóre hormony są przekazywane z rodziców na dzieci, a także przekazują geny następnemu pokoleniu. Jeśli twoi rodzice rozwinęli cellulit po okresie dojrzewania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ty też to zrobisz, chociaż szanse są znacznie mniej prawdopodobne. W przypadku młodszych kobiet szanse są jeszcze mniejsze, chociaż cellulit może rozwinąć się u kobiet w każdym wieku.

Innym powodem pojawienia się cellulitu jest uszkodzenie tkanki łącznej między skórą a tłuszczem pod nią. Zwykle te tkanki nie tworzą cellulitu, dopóki nie zostaną uszkodzone, więc jeśli są już uszkodzone, gdy się rodzisz, są szanse, że pozostaną uszkodzone wraz z wiekiem i przyczynią się do problemów z cellulitem. Niektóre przykłady tkanki łącznej, które mogą ulec uszkodzeniu z powodu wieku, obejmują włókna kolagenowe, które nadają skórze elastyczność. Wraz z wiekiem tkanka łączna między komórkami staje się cieńsza, co sprawia, że organizm ma problemy z prawidłowym poruszaniem się lub rozciąganiem. Gdy ciało walczy o ruch, może wystąpić wgłębienie wokół ud i bioder. To wgłębienie może być również objawem przerażającego kobiecego cellulitu obręczowego.

Słabe krążenie to kolejna główna przyczyna powstawania cellulitu. Gdy tłuszcz odkłada się pod skórą, nie ma możliwości dotarcia do obszarów, z których powinien zostać usunięty – co oznacza, że gromadzi się powoli tuż pod powierzchnią skóry, a następnie powoduje te irytujący twarożek lub efekt dołeczki. Słabe krążenie oznacza, że krew, którą tłuszcz musi usunąć, nie może dotrzeć tam, gdzie jest potrzebna, co oznacza, że gromadzi się nadmiar tłuszczu, co powoduje powstawanie grudek i wgłębień. Poprawiając krążenie krwi i zmuszając układ limfatyczny i organy do cięższej pracy nad pompowaniem krwi w całym ciele, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju cellulitu.

Innym częstym powodem pojawienia się cellulitu jest to, że Twoja skóra nie jest w stanie utrzymać znajdującego się pod nią tłuszczu. Jest to spowodowane głównie słabym napięciem mięśniowym, a słabe napięcie mięśniowe spowodowane jest zbyt długim siedzeniem w jednej pozycji, a nawet bardziej w pozycji siedzącej. Kiedy mięśnie otaczające komórki tłuszczowe nie są napięte, nie mogą pomóc w wypchnięciu komórek tłuszczowych ze skóry. Tłuszcz jest następnie wpychany głębiej w tkankę, aż pojawią się wgłębienia lub wygląd twarogu. Masowanie obszarów za pomocą leczenia cellulitu może pomóc w ujędrnieniu mięśni i zwiększeniu skuteczności stosowanych zabiegów antycellulitowych.

Wreszcie ustalono, że to, co jesz, może przyczynić się do powstania i rozwoju cellulitu. Naukowcy badali różne pokarmy i ich wpływ na komórki tłuszczowe w naczyniach laboratoryjnych i odkryli, że niektóre pokarmy są szczególnie szkodliwe dla błon komórkowych skóry. Odkryli, że czekolada, kofeina, alkohol i orzechy mają szkodliwy wpływ na komórki. Dlatego spożywanie mniejszych ilości pokarmów, o których wiadomo, że uszkadzają błony komórkowe, może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania cellulitu lub zmniejszania wyglądu cellulitu, gdy go rozwijasz.

Więc co się dzieje, gdy kobieta ma cellulit? Większość kobiet ma tendencję do czekania do późnych lat trzydziestych lub wczesnych czterdziestych, aby zobaczyć pojawienie się cellulitu, ponieważ zazwyczaj wtedy zaczynają się rozwijać komórki tłuszczowe i cellulit staje się bardziej zauważalny. Jednak nie trzeba czekać tak długo, aby leczyć cellulit. Techniki masażu cellulitu mogą być stosowane jako skuteczny sposób na zmniejszenie wyglądu cellulitu w każdym wieku, ponieważ dotyczą podstawowych problemów, które powodują cellulit.

Skomentuj