Jak niebezpieczne są anty jady w kosmetykach?

Ostatnio pojawiło się wiele doniesień medialnych o niebezpieczeństwach jadu węża w kosmetykach. Wydaje się, że wiadomości poszły od złego do gorszego, gdy winowajcą jest popularny krem przeciwstarzeniowy. Popularny składnik kremów przeciwstarzeniowych, Botox, został ostatnio powiązany z kilkoma przypadkami śmierci u osób z rozrusznikami serca. Jednym z takich składników jest nadtlenek benzylu, na który wiele osób jest wrażliwych i który jest faktycznie stosowany w tysiącach produktów do pielęgnacji twarzy.

Składnik tego kremu Purles 152 EGF Youth Cream przeciwstarzeniowego nazywa się jadem żmii. W rzeczywistości jest to powszechna chemia gospodarcza, którą można znaleźć w większości przedmiotów, od naczyń kuchennych po lakier do włosów. Problem polega na tym, że jest toksyczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Zawiera cyjanek toksyny, który powoduje nudności, wymioty i biegunkę.

Odnotowano również szereg przypadków, w których gąsienice, pszczoły, a nawet gryzonie zostały dotknięte tym toksycznym materiałem. Jest toksyczny zarówno dla komórek, jak i dla samego organizmu i może spowodować śmierć w ciągu kilku godzin. Toksynę znaleziono również w tkance żołądka kurcząt i innych zwierząt, które były na nią narażone. Toksyna jest produktem ubocznym jadu produkowanego przez dwa gatunki węży w Starym Świecie, w szczególności kobrę i grzechotnika.

Oprócz wspomnianego już jadu kobry badacze odkryli również jad węża w produktach kosmetycznych niemieckiej firmy. Firma ta produkowała krem do twarzy o nazwie Bonjour des Fets Naturals. Głównym składnikiem tego kremu była substancja o nazwie femara melanotropensis, która jest enzymem melanazy. Ten składnik to ta sama toksyna, która znajduje się w kłach, nic więc dziwnego, że produkt wywołał reakcję alergiczną u osób wrażliwych na kły.

Ponieważ większość kosmetyków zawiera syntetyczny jad węża, oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz być uczulony na niektóre lub wszystkie z nich. To nie tylko kosmetyczna reakcja alergiczna. Wiele osób od lat ma alergię na różne elementy wielu różnych marek kosmetyków. Jeśli jesteś jedną z milionów osób cierpiących na tę chorobę lub masz przyjaciół, którzy cierpią, warto poszukać produktu zawierającego naturalny składnik, który łagodzi objawy, taki jak wosk palmowy Babassu.

Jad węży jest wytwarzany nie tylko przez węże. Pszczoły i inne owady jadowite owady znajdują się również w produktach wytwarzanych przez największe firmy kosmetyczne. Głównym powodem, dla którego pszczoły produkują tak toksyczny jad, jest to, że żywią się krwią ssaków, dlatego wstrzykują jadowite enzymy w skórę swojej ofiary. Enzymy te mają za zadanie dosłownie spalić mięso zwierzęcia, ułatwiając pszczołom włożenie odwłoka i ugryzienie głównego nerwu ofiary. Wiele użądleń pszczół powoduje ten sam ból i obrzęk, które wynikają z ukąszeń węży, więc każdy, kto jest uczulony na pszczoły, nie powinien kupować produktu do pielęgnacji skóry, który je zawiera.

Jednak, mimo że pszczoły produkują dużo tego wysoce toksycznego jadu, ludzie nie są odporni na jego działanie. Chociaż nie ma doniesień o przypadkach śmierci ludzi z powodu użądlenia pszczół, naukowcy uważają, że może to nie być niemożliwe. Chociaż nie mogą bezpośrednio powodować śmierci, wiele osób cierpiących na użądlenia pszczół może cierpieć na reakcje alergiczne, które obejmują zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk. Możliwe, że niewielka ilość jadu pszczelego w produkcie do pielęgnacji skóry może wywołać reakcję prowadzącą do wysypki lub pokrzywki, ale możliwe jest również, że może to być spowodowane reakcją alergiczną na inny produkt, dlatego przed użyciem jakiegokolwiek produktu leczyć ukąszenie węża lub zastrzyk z trucizny, należy skonsultować się z lekarzem.

Chociaż tego rodzaju środki przeciwjadowe w kosmetykach i ukąszeniach węży mogą wpływać na skórę na znacznie mniejszą skalę, nadal mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety, niektórzy ludzie nie zwracają wystarczającej uwagi na składniki swoich produktów, wierząc, że znikome ilości zawartych w nich toksyn nie będą miały na nie żadnego wpływu. W rzeczywistości te maleńkie toksyny mogą poważnie wpływać na układ nerwowy i inne części ciała, a nawet prowadzić do śmierci. Nawet jeśli po użyciu produktu nie wystąpi alergia lub wysypka, osoby bardzo wrażliwe na jad mogą rozwinąć wstrząs anafilaktyczny, stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowego leczenia.

Skomentuj