Jak właściwie dbać o skórę i włosy podczas ciąży i po niej?

Pielęgnacja skóry jest istotną częścią ciąży i po niej. Zmiany hormonalne podczas ciąży mogą powodować wysuszenie i wysuszenie ciała, więc pamiętaj o regularnym nawilżaniu. Unikaj również używania zbyt ostrych mydeł lub długich gorących pryszniców. Zamiast tego zdecyduj się na 10 lub 15-minutowe kąpiele. Powinnaś także pić dużo wody w czasie ciąży. Możesz również zastosować miejscowe przeciwutleniacze, aby Twoja skóra wyglądała świeżo i młodzieńczo.

Niektóre z najczęstszych chorób skóry podczas ciąży to łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i toczeń rumieniowaty układowy. Te stany wpływają na układ odpornościowy i mogą powodować czerwone, łuszczące się plamy na ciele. Infekcje, w tym ospa wietrzna/półpasiec, mogą również pojawić się w czasie ciąży.

Poziomy hormonów ciążowych mogą zwiększać ilość sebum na skórze, prowadząc do tłustego połysku. Aby to zmniejszyć, powinieneś użyć łagodnego środka czyszczącego i nawilżającego. Innym schorzeniem skóry, często występującym w czasie ciąży i połogu, są swędzące pokrzywkowe grudki i blaszki, które są czerwonymi, swędzącymi guzkami pojawiającymi się w jamie brzusznej. Uważa się, że te problemy skórne są związane ze zmianami w tkance łącznej w okolicy brzucha.

Olej z masła kakaowego to doskonały wybór do pielęgnacji skóry poporodowej, ze względu na swoje właściwości kojące i delikatny zapach owoców dzikiej róży. Pomaga odzyskać elastyczność i koloryt skóry oraz może zmniejszyć widoczność rozstępów. Zawiera mieszankę witamin i przeciwutleniaczy, które pomagają skórze powrócić do poprzedniego stanu. Większość kobiet ma rozstępy w okresie ciąży i połogu. Na początku mogą wydawać się ciemne i nieestetyczne, ale z czasem będą mniej widoczne.

Masło kakaowe może również pomóc zmniejszyć widoczność rozstępów i suchej, swędzącej skóry. Masło to ma naturalne działanie odżywcze na skórę i jest idealne dla każdego rodzaju skóry. To świetny środek na skórę po porodzie, który można stosować na wszystkie partie ciała w celu leczenia rozstępów i odzyskania elastyczności skóry.

Kobiety w ciąży powinny używać filtrów przeciwsłonecznych zawierających SPF 30 lub wyższy, które nie zawierają oksybenzonu, substancji chemicznej powszechnie występującej w wielu filtrach przeciwsłonecznych. Może wpływać na hormony rozwijającego się płodu i może powodować wady wrodzone, gdy jest stosowany w wysokich stężeniach. Jest to również fotokarcynogen, a badania sugerują, że może przyczynić się do niedawnego wzrostu czerniaka. Wyższe stężenie oksybenzonu w organizmie wiąże się również z endometriozą i niższą masą urodzeniową u noworodków. Jest również alergenem i może powodować egzemę.

Chociaż filtry przeciwsłoneczne z oksybenzonem nie powinny być stosowane w czasie ciąży, nadal powinny być częścią rutynowej pielęgnacji skóry. Najlepszą opcją jest wybór produktu o szerokim spektrum działania renomowanej marki, takiej jak ANTHELIOS.

Kolagen jest białkiem o kluczowym znaczeniu dla zdrowia skóry, a suplementacja może przynieść znaczne korzyści w czasie ciąży i połogu. Pomaga utrzymać nawilżenie i siłę skóry, a także poprawia zdrowie więzadeł i stawów. Dodatkowo może pomóc złagodzić ból mięśni.

Stan odżywienia organizmu jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania skóry, syntezy kolagenu i różnicowania keratynocytów. Organizm pozyskuje wiele składników obrony antyoksydacyjnej, których potrzebuje z diety, w tym witaminy C i E. Wiadomo, że te związki chronią skórę przed uszkodzeniem przez promienie UV.

Kolagen jest naturalnie wytwarzany przez organizm ludzki i znajduje się w różnych tkankach, w tym w skórze i włosach. Skóra zawiera 80%-90% kolagenu, a kolagen pomaga zachować elastyczność i jędrność skóry. Zapewnia również wsparcie strukturalne tkankom łącznym. Jest wytwarzany przez fibroblasty, czyli komórki mezenchymalne znajdujące się w skórze właściwej. Oprócz kolagenu fibroblasty produkują również białko elastyny, które pomaga zachować elastyczność i elastyczność skóry.

RDA dla preformowanej witaminy A podczas ciąży wynosi około 750 do 770 mcg/dl. Poziom retinolu w surowicy należy mierzyć za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej. Niedobór witaminy A jest poważnym problemem zdrowotnym u co najmniej 20 procent ciężarnej populacji. Stężenie retinolu w surowicy może być również zaniżone w czasie ciąży z powodu procesu zapalnego.

Ponadto kobiety w ciąży powinny w tym okresie zwiększyć spożycie witaminy A. Ta witamina znajduje się w soku pomarańczowym i niektórych produktach do pielęgnacji skóry. Ma wiele zalet, w tym poprawę zdrowia skóry. Jednak kobiety w ciąży mogą się zastanawiać, czy spożywanie go w czasie ciąży jest bezpieczne. W rzeczywistości wiele pozornie nieszkodliwych substancji może zawierać ukryte niebezpieczeństwa.

Skomentuj