Związek między indeksem SPF a skuteczną ochroną przeciwsłoneczną

Kupując krem z filtrem, pamiętaj o indeksie SPF wynoszącym co najmniej 30. Liczbę tę oblicza się za pomocą prostego wzoru: 300 podzielone przez 10 równa się 30. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne zawierają również filtry SPF, które są niższe niż 30. Ważne jest, aby nosić ochronę który jest skuteczny przeciwko promieniom UVB. Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze filtry przeciwsłoneczne dla Ciebie i Twojej rodziny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o indeksie SPF.

Ocena SPF na kremie przeciwsłonecznym opisuje jego zdolność do ochrony przed promieniami UVB. Jednak ocena nie jest pełną reprezentacją ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi UVA. Ochrona przed UVA jest znacznie mniejsza niż ochrona oferowana przez SPF 20. Aby dowiedzieć się, jaki poziom ochrony jest właściwy, przeczytaj etykietę. Na szczęście ta kwestia jest w dużej mierze nieistotna.

Indeks UV pomaga określić, na ile promieniowania UV będziesz narażony każdego dnia. Jest obliczany z uwzględnieniem takich czynników, jak szerokość geograficzna, wysokość, poziom ozonu i pora dnia. Uwzględnia również typ skóry, określając poziom ryzyka „typu 2”. Poziom promieniowania UV zmienia się w ciągu dnia, ale najwyższy między godziną 10 a 14 W tym czasie naukowcy nazywają to południem słonecznym.

Jeśli Twoja skóra jest jasna, a wskaźnik UV wynosi od 11 do 12, istnieje duże ryzyko poparzenia słonecznego. Nawet jeśli spędzisz tylko kilka minut na słońcu, możesz spalić się w mniej niż 5 minut, jeśli nie jesteś chroniony. Dotyczy to zwłaszcza urlopowiczów i pracowników zewnętrznych. Unikaj słońca w godzinach południowych i noś krem Pevonia Krem wybielający lumablanc 40 ml z filtrem SPF 50+ o szerokim spektrum. Powinieneś także nosić okulary przeciwsłoneczne, które blokują od 99 do 100 procent promieni UV. Rozważ także noszenie kapelusza z szerokim rondem.

Fizyczny filtr przeciwsłoneczny zapewnia taki sam poziom ochrony jak chemiczny, ale mniej podrażnia wrażliwą skórę. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne często zawierają tlenek cynku lub dwutlenek tytanu jako składnik aktywny. Te składniki są tradycyjnie gęste i nie wtapiają się w skórę, tak jak chemiczne filtry przeciwsłoneczne. Jednak wraz z rosnącą troską o bezpieczeństwo chemicznych filtrów przeciwsłonecznych coraz więcej producentów zwraca się w stronę fizycznych filtrów przeciwsłonecznych. Poniżej wymieniono niektóre korzyści wynikające z używania fizycznego kremu przeciwsłonecznego.

Fizyczne filtry przeciwsłoneczne rzadziej zatykają pory i podrażniają skórę. Są również łatwiejsze do nałożenia i rzadziej powodują biały odcień. Chociaż oba rodzaje filtrów przeciwsłonecznych są bardzo skuteczne, istnieje kilka wad. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne są często grubsze i trudniejsze do nałożenia niż chemiczne, więc mogą nie być odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne są zwykle droższe niż ich odpowiedniki chemiczne, ale zapewniają lepszą ochronę przed promieniami UVA i UVB.

Istnieją dwa rodzaje promieni UV: ultrafioletowe A (UVA) i ultrafioletowe B (UVB). UVA ma dłuższą długość fali niż UVB. Oba promienie uszkadzają komórki skóry, powodując opaleniznę. Z drugiej strony UVB może uszkadzać tkankę oka i powodować zaćmę. Powoduje również raka skóry. Osoby spędzające większość czasu na świeżym powietrzu muszą chronić skórę przed promieniami UVB.

Nawet w pochmurne dni promienie UV są nadal obecne w powietrzu. Odbijają się od wody, cementu, piasku i śniegu. Najsilniejsze promienie UV występują między godziną 10 a 16, ale mogą docierać pod powierzchnię wody. Niezależnie od wieku, zadbaj o ochronę przed promieniami UVB dzięki skutecznej ochronie przeciwsłonecznej.

Aby określić, czy ubranie skutecznie chroni przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, producenci odzieży stosują system o nazwie UPF, czyli współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ocena UPF jest miarą tego, ile promieniowania UV jest pochłaniane przez tkaninę. UPF równy 50 blokuje prawie 98% promieniowania, które może przeniknąć przez tkaninę. Im niższa liczba, tym mniejszą ochronę zapewnia odzież.

Podczas badania na ocenę UPF firma używa kalibracyjnego analizatora transmisji UV. Testuje zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB. Oba mogą powodować uszkodzenia, a nawet prowadzić do raka skóry. Istnieją jednak istotne różnice między tymi dwoma rodzajami światła UV. Promieniowanie słoneczne UVA ma stałą intensywność, podczas gdy światło UVB zmienia się w sposób ciągły. Oznacza to, że ocena UPF określonego artykułu odzieżowego może nie zapewniać wymaganej ochrony.

Skomentuj