Ile masz etapów cellulitu?

W miarę rozwoju cellulitu u kobiet pojawia się pytanie, ile tak naprawdę jest etapów cellulitu. Wszystkie etapy są zasadniczo powolnym rozwojem lipodystrofii, nierównego wgłębienia skóry pod warstwą tłuszczu. Trudno jednak oszacować, ile faktycznie istnieje etapów cellulitu, ponieważ tak naprawdę nie ma między nimi absolutnej granicy. Obecnie jednak chirurdzy plastyczni i dermatolodzy estetyczni są zwykle klasyfikowani do czterech głównych etapów ewolucji cellulitu w warstwie podskórnej tkanki tłuszczowej.

Pierwszy etap, zwany buffem, polega na tym, że wgłębiona skóra nadal znajduje się w warstwach podskórnych. Na tym etapie cellulity można zaobserwować na najbardziej zewnętrznej warstwie skóry, zwanej stratum corneum. Jest to obszar, w którym pojawia się większość widocznych oznak cellulitu, takich jak drobne linie, zmarszczki, pajęcze nogi i ramiona z sera twarogowego. Cellulit występuje również w głębszych warstwach skóry, zwanych naskórkiem. Chociaż te obszary nie są tak łatwo widoczne, nadal mogą wprawiać kobiety w zakłopotanie.

Drugi etap, znany jako jabłko, polega na tym, że wgłębiona skóra dociera do drugiej warstwy tkanki podskórnej. Widać to wyraźnie, gdy powierzchnia skóry jest uniesiona, odsłaniając wyboistą teksturę pod spodem. W niektórych przypadkach guzek może stać się bardziej widoczny, a nawet zacząć krwawić. To czas, w którym pacjenci powinni zacząć się martwić.

Trzeci etap nazywa się ziemniakiem. W tym momencie na dotkniętych chorobą obszarach nadal można znaleźć pewną ilość dołków, ale utraciły one wystarczająco dużo oryginalnego tłuszczu, aby nie można ich już klasyfikować jako cellulit. W tym momencie należy rozważyć leczenie. Może to być po prostu przypadek użycia kremu niechirurgicznego lub może to być coś bardziej złożonego, jak liposukcja. Ponieważ jednak główną przyczyną cellulitu jest nagromadzenie złogów tłuszczu w komórkach, każde rozwiązanie problemu będzie tylko częściowe, a nie całkowite.

Jaka jest zatem odpowiedź na pytanie, ile masz etapów cellulitu? To zależy. Jeśli straciłeś wystarczająco dużo swojego oryginalnego, gładkiego, elastycznego tłuszczu, to prawdopodobnie jesteś w najmniejszym stadium z trzech. Jeśli nie, to jesteś gdzieś pomiędzy drugim a trzecim etapem. Jeśli jednak straciłeś dużo elastyczności skóry, możesz być gdzieś pomiędzy, chociaż jest to mniej prawdopodobne.

Skąd wiesz, ile faktycznie masz etapów cellulitu? Można to ustalić tylko na podstawie oceny własnego ciała. Nie możesz dokonać dokładnej oceny tylko patrząc w lustro. Istnieje jednak kilka sposobów na określenie stopnia każdego etapu. Jeśli zauważysz, że twoje uda, biodra, brzuch i pośladki są wgłębienia lub „opuchnięte”, jest to zazwyczaj znak, że osiągnąłeś pierwszy etap cellulitu. Oprócz patrzenia na siebie w lustrze, możesz również skorzystać z testów analizy ciała, które są dostępne online.

Jeśli osiągnąłeś już trzeci etap cellulitu, prawdopodobnie jesteś gdzieś pomiędzy etapem drugim a etapem czwartym. W takim przypadku najlepszą szansą na poprawę stanu zdrowia jest poddanie się nieinwazyjnej procedurze, takiej jak liposukcja. To usunie nadmiar tłuszczu z twojego ciała, ale nie wpłynie to na podstawową strukturę skóry. Oznacza to, że nie wróci, nawet jeśli później przybierzesz na wadze. Twoje największe szanse, aby wiedzieć, ile masz etapów cellulitu, to poddanie się nieinwazyjnej procedurze lub operacji laserowej.

Chociaż możesz nie martwić się o to, ile masz etapów cellulitu, jeśli martwisz się tylko o utratę określonej wagi, to mimo wszystko warto zadać to pytanie. W końcu nikt nie chce zmierzyć się z problemem otyłości tylko po to, by dowiedzieć się, że dodatkowa masa nie ma nic wspólnego z tłuszczem na ciele. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak bardzo jesteś obciążony tłuszczami, zanim będziesz mógł ustalić cel zmniejszenia tej wagi.

Skomentuj