Jak powstają rozstępy

W czasie ciąży skóra jest rozciągnięta, co powoduje widoczne, nieestetyczne rozstępy. Na szczęście można im zapobiec, wykonując kilka prostych kroków. Najpierw ustal, jaki rodzaj tkanki skórnej masz. Masz tłustą, suchą cerę? Jeśli tak, wypróbuj krem nawilżający. Po drugie, myj twarz dwa razy dziennie, aby pozbyć się rozstępów. Następnie każdego wieczoru nakładaj krem nawilżający.

Poprzez długotrwałe stosowanie kortykosteroidów zmniejsza się zawartość kolagenu w skórze. Pozwala to na prześwitywanie głębszych warstw skóry, powodując rozstępy. Często plamy te rozwijają się na biodrach, nogach lub brzuchu. Mogą być również spowodowane innymi schorzeniami, takimi jak zespół Ehlersa-Danlosa lub zespół Marfana. Chociaż nie jest jasne, co powoduje te wady skóry, w niektórych przypadkach genetyka odgrywa rolę.

Istnieje wiele przyczyn powstawania rozstępów. W czasie ciąży włókna kolagenowe skóry pękają, a szybki wzrost tkanek skóry powoduje powstawanie rozstępów. To wtedy ciało człowieka traci swoją elastyczność. Skóra ulega rozciągnięciu i pękaniu wiązek kolagenu, co skutkuje pojawieniem się długich, cienkich blizn. Tego typu uszkodzenia można łatwo naprawić za pomocą retinolu lub innych produktów do pielęgnacji skóry.

Kolejnym czynnikiem, który prowadzi do powstawania rozstępów, jest obecność tkanki łącznej, która podtrzymuje skórę. Ta tkanka łączna pęka i pozostawia trwałą bliznę. Tkanka zbudowana jest z kolagenu, który uelastycznia skórę. Elastyczność skóry sprawia, że jest podatna na rozciąganie. Powoduje to zwiotczenie skóry i ostatecznie pojawienie się fioletowo-czerwonego rozstępu. Ludzie muszą również unikać kofeiny, ponieważ może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak trądzik.

Oprócz utraty wagi szybki wzrost może powodować rozstępy. Kobiety częściej rozwijają rozstępy na brzuchu niż mężczyźni, a większość ludzi dostanie ich z wiekiem. Ale pomimo ryzyka można zapobiegać rozstępom, stosując kremy przeciwsłoneczne, balsamy i inne produkty do pielęgnacji skóry. Może to być jednak kosztowne. Nie możesz zapobiec ich pojawieniu się na skórze, dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ich przyczyn.

Rozstępy różnią się kolorem i fakturą niż normalna skóra. Najczęściej są widoczne na piersiach i ramionach, pośladkach i brzuchu. Są wspólną częścią ciała. Skóra może być bolesna lub pomarszczona w czasie ciąży. Niektóre rozstępy z czasem znikną. Niektóre osoby będą również odczuwać słabe pręgi na udach. Jeśli masz ciemny kolor, jest to zwykle oznaka ciąży.

Rozstępy są nie tylko widoczne, ale też mogą być kłopotliwe i trudne do ukrycia. Dla tych, którzy nie lubią swoich rozstępów, najlepiej przedyskutować je z lekarzem. Właściwy lek może zapobiec pogorszeniu się tych nieestetycznych śladów. Ale najlepszym sposobem radzenia sobie z nimi jest ich zaakceptowanie. Będą musieli być traktowani ostrożnie. Nawet jeśli nie są widoczne, nadal są niewygodne i krępujące.

Najlepszym sposobem leczenia rozstępów jest znalezienie odpowiedniego dla siebie leczenia. Istnieje wiele różnych metod, a najlepsza zależy od elastyczności Twojej skóry. W większości przypadków najlepszym wyborem jest krem do stosowania miejscowego, ale istnieje kilka innych rodzajów kremów, które można również nakładać na skórę. Ostatecznie leczenie miejscowe może poprawić rozstępy. I są tańsze niż chirurgia plastyczna.

Oprócz nałożenia kremu, skonsultuj się z dermatologiem w sprawie problemów skórnych. Jeśli twoje rozstępy są spowodowane stanem chorobowym, najlepiej porozmawiać z dermatologiem. Będziesz mógł uzyskać dokładną diagnozę i plan leczenia. Będziesz także mógł zapytać dermatologa o swoje obecne leki i inne schorzenia. Będą również mogli polecić Ci odpowiednie zabiegi.

Nie ma jednego zabiegu, który zapobiegnie rozstępom. Co więcej, nie ma jednego lekarstwa na rozstępy. Jeśli martwisz się swoimi rozstępami, skonsultuj się z lekarzem. Pomoże Ci to określić najlepszą metodę leczenia rozstępów. W niektórych przypadkach istnieje kilka sposobów zapobiegania rozstępom. Jednym z nich jest regularne ćwiczenia. Niektórzy lekarze zalecają codzienne ćwiczenia i zdrową dietę. Ale w niektórych przypadkach mogą przepisać ci konkretny lek.

Skomentuj