Jak radzić sobie ze stresem dla lepszej pielęgnacji twarzy

Stres jest nieuniknioną częścią życia, ale może również zaszkodzić Twojej skórze. Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem, aby lepiej dbać o twarz i mieć zdrową cerę.

Gdy jesteś pod wpływem stresu, twoje ciało uwalnia hormony, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi. To powoduje, że Twoja twarz wygląda na zarumienioną.

1. Wysypiaj się

Stres może być prawdziwą zagwozdką dla naszego zdrowia, ale istnieją pewne wypróbowane i prawdziwe metody pozbywania się stresu, które pomogą ci przejść przez życiową czkawkę. Regularne ćwiczenia, praktyka dbania o siebie i uzyskanie wystarczającej ilości snu każdej nocy to świetne sposoby na utrzymanie zdrowia psychicznego i fizycznego w ryzach.

Jedną z najbardziej imponujących rzeczy na temat snu jest to, że pozwala on naszym ciałom naprawić się. Między innymi obejmuje to stymulowanie produkcji kolagenu i innych białek, które pomagają utrzymać naszą skórę jędrną i puszystą.

Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do wielu złych skutków, w tym zmęczenia, suchości, a nawet zmarszczek i drobnych linii. Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie zalecanych siedmiu do dziewięciu godzin snu każdej nocy jest ustalenie ścisłej rutyny snu, która pomoże ci uzyskać dobry nocny odpoczynek.

Najnowsze badania sugerują, że uzyskanie wystarczającej ilości snu może zwiększyć twój układ odpornościowy poprzez zmniejszenie ilości hormonów stresu w twoim ciele. To również zwiększa moc mózgu poprzez wyzwalanie produkcji fal alfa, które są znane, aby zwiększyć koncentrację i produktywność.

Istnieje wiele różnych metod, aby przejść o uzyskanie przyzwoitej nocy snu, ale najważniejszą rzeczą jest, aby odłożyć czas i miejsce na relaks każdego dnia. Może to być tak proste, jak wzięcie relaksującej kąpieli lub tak zaangażowane, jak zaplanowanie czasu z bliską osobą, aby omówić swoje wyzwania.

Społeczność medyczna od dawna wie, że sen jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ale rośnie zrozumienie tego, jak jego efekty mogą przejawiać się w skórze. Istnieje związek między brakiem snu a pojawieniem się drobnych linii i zmarszczek, ale nie jest jasne, co powoduje te problemy.

2. Pij dużo wody

Picie dużej ilości wody jest najważniejszym krokiem do osiągnięcia zdrowszej skóry. Uzyskanie wystarczającego nawodnienia nie tylko pomaga w trawieniu i krążeniu, ale także poprawia stan cery, zmniejsza opuchliznę i utrzymuje skórę gładką i napiętą.

Choć niektóre z tych rad mogą wydawać się oczywiste, warto je powtórzyć: Twoje ciało to 60% wody, a 90% twojej krwi składa się z wody. Musisz więc dbać o nawodnienie, aby zapewnić sobie jak najlepszy wygląd, niezależnie od rodzaju skóry.

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca, aby mężczyźni spożywali 3,7 litra, a kobiety 2,7 litra wody dziennie. Jest to jednak dość konserwatywne zalecenie.

Oprócz tego, że jest zdrowe, udowodniono, że spożywanie odpowiedniej ilości wody poprawia nastrój i zmniejsza uczucie niepokoju i depresji. To dlatego, że picie dużej ilości wody zwiększa produkcję hormonów zwanych melatoniną i serotoniną, które pomagają twojemu ciału czuć się zrelaksowanym.

Utrzymywanie skóry nawilżonej nie tylko sprawia, że skóra czuje się świeża i elastyczna, ale także poprawia jej zdrowie poprzez wypłukiwanie toksyn, oczyszczanie porów i zwiększanie elastyczności. Utrzymuje również skórę czystą od trądziku, utrzymując produkcję oleju na dystans, zapobiegając powstawaniu wyprysków i zatkanych porów, co może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak zaskórniki i wągry.

Możesz zwiększyć poziom nawodnienia, włączając do swojej diety pokarmy o wysokiej zawartości wody. Owoce, warzywa, a nawet niektóre pełne ziarna są bogatym źródłem wody i zawierają przeciwutleniacze, które mogą sprawić, że twoja cera nabierze blasku.

Nie musisz jednak pić dużo wody; wystarczy, że będziesz dążyć do osiągnięcia zalecanej ilości, co jest prostą kalkulacją. Najlepszym sposobem na zapamiętanie, ile potrzebujesz, jest podzielenie swojej wagi na pół i wypicie tej liczby w uncjach.

3. Jedz zdrową dietę

Jedzenie zdrowej diety to świetny sposób na obniżenie poziomu stresu i poprawę zdrowia. Obejmuje ona spożywanie szeregu pokarmów, które zawierają białko, błonnik, witaminy i minerały. Niektóre przykłady to warzywa, owoce, orzechy, nasiona i fasola. Obejmuje również zdrowe tłuszcze z ryb, oliwy z oliwek i innych źródeł nienasyconych tłuszczów.

Węglowodany zwiększają serotoninę, substancję chemiczną, która może zwiększyć nastrój i zmniejszyć stres. Mogą również pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi. Należy jednak uważać, aby wybrać węglowodany, które są pełnoziarniste, a nie rafinowane i przetworzone. Unikaj słodkich, wysokocukrowych pokarmów, takich jak ciasta, ciasteczka i ciastka, aby zapobiec nagłemu skokowi poziomu glukozy we krwi, który może powodować drażliwość i zmęczenie.

Dwukarmy, takie jak mleko i jogurt, mogą być dobrym źródłem białka i wapnia. Jednak mogą one również zawierać dużo tłuszczów nasyconych i cukru, więc powinieneś starać się wybierać niskotłuszczowe wersje tych rodzajów żywności. Możesz również sięgnąć po wzbogacone produkty mleczne, takie jak mleka i jogurty na bazie roślin, które są bogate w witaminy i minerały. Alternatywnie, staraj się jeść więcej chudego mięsa i drobiu, które zostały pozbawione skóry, a także ryb i innych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, które również mogą obniżyć poziom stresu.

4. Ćwiczenia

Uzyskanie odpowiedniej ilości ćwiczeń może pomóc Ci w radzeniu sobie ze stresem, a także może być dobre dla Twojej twarzy. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia Twoje serce, mięśnie i kości oraz pomaga Ci zachować elastyczność — co oznacza, że Twoje stawy i mięśnie mogą się łatwo zginać i rozciągać. Jest to szczególnie ważne dla starszych dorosłych i ludzi, którzy mają choroby zdrowotne, które utrudniają uzyskanie wystarczającej aktywności fizycznej.

Niektóre rodzaje ćwiczeń mogą być delikatne, jak chodzenie lub pływanie, podczas gdy inne wymagają większego wysiłku, jak bieganie lub podnoszenie ciężarów. Jeśli jesteś nowy do ćwiczeń, spróbuj zacząć powoli i stopniowo zwiększać ilość czasu spędzonego na treningu każdego dnia.

Jednym z rodzajów ćwiczeń, które mogą być dobre dla Twojej twarzy jest joga twarzy, praktyka, która polega na poruszaniu mięśni na twarzy w określonych pozycjach. Ten rodzaj ćwiczeń może sprawić, że Twoja twarz będzie wyglądała na młodą i stonowaną, podnieść obszary, które są zwiotczałe lub opadające i odciąć lata od Twojej cery.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez dr Ahmeda Alama i jego kolegów z University of Miami School of Medicine, ćwiczenia te mogą również poprawić przepływ krwi do twarzy. Ale ostrzega, że potrzeba więcej badań, zanim będziemy mogli powiedzieć na pewno, czy te ćwiczenia zmniejszą zmarszczki lub linie.

Przed i po treningu warto również umyć twarz delikatnym środkiem oczyszczającym, aby usunąć pot, kurz lub brud, który może być uwięziony w porach. Utrzymanie twarzy w czystości może zapobiec problemom skórnym, takim jak trądzik czy wysypki, od rozwoju i powodowania uczucia stresu.

5. Uzyskaj dużo świeżego powietrza

Jednym z najprostszych sposobów radzenia sobie ze stresem jest uzyskanie dużej ilości świeżego powietrza. Chociaż może być trudno opuścić miasto, spacer po parku w pobliżu domu, kilka minut siedzenia na tarasie lub nawet popołudniowy spacer może pomóc Ci cieszyć się czystym, świeżym powietrzem. Zażywanie wystarczającej ilości świeżego powietrza przynosi wiele korzyści dla zdrowia, w tym zwiększa poziom serotoniny (co jest związane z redukcją stresu) i obniża stan zapalny. Dodatkowo, głębokie oddychanie pomaga Twoim płucom pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z pomieszczeń, takich jak kurz, dym i chemikalia. Poza tym, oddychanie świeżym powietrzem pomaga również Twojej skórze w tworzeniu zdrowego obrotu komórkowego, który może zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. To może skutkować czystą, świecącą i piękną skórą!

.