Kto wynalazł krem na cellulit?

Termin cellulit został po raz pierwszy użyty w latach 70. XIX wieku przez francuskiego lekarza profesora Rosselli Gigi. W swojej pracy opublikowanej w 1873 r. wyjaśnił przyczynę cellulitu jako „komórki i tkanki w stanie zapalnym”. Ta definicja cellulitu nie była wówczas nowa i była używana w Europie i Stanach Zjednoczonych od lat dwudziestych. Słowo to jest obecnie powszechnie używane, a nawet stało się branżą.

Pierwszy artykuł na ten temat napisał w XVII wieku Rembrandt. Opisał cellulit jako „guzki i wgłębienia na skórze spowodowane przez toksyny, wodę i nadmiar tłuszczu”. Kilka lat później francuskie uzdrowiska zaczęły reklamować swoje zabiegi na cellulit w czasopismach. Popularność cellulitu doprowadziła do powstania większej liczby książek i czasopism, które badały jego przyczyny, sposoby leczenia i konsekwencje. Wkrótce francuskie uzdrowiska zaczęły reklamować różne produkty, aby z tym walczyć.

Termin cellulit pojawił się po raz pierwszy w słowniku medycznym pod koniec XIX wieku. W XIX wieku lekarze używali terminu „cellulit” na określenie innej dolegliwości. Włoska profesor filozofii Rossella Ghigi opublikowała swoją pracę magisterską na temat pochodzenia cellulitu i jego wpływu na społeczeństwo. Historia cellulitu jest w dużej mierze nieznana, ale temat nadal jest ważną częścią debaty. Oprócz badań wiele kobiet kwestionowało, kto wynalazł produkt.

Termin cellulit po raz pierwszy pojawił się we Francji pod koniec XIX wieku. Francuski magazyn „Votre Beaute” opublikował okładkę z kobietą o dołej skórze. Wywołało to ogólnokrajowe szaleństwo antycellulitowe. Teraz rynek tak zwanych produktów na cellulit jest zalewany drogimi, pseudolekami. FTC zabroniła nawet niektórym firmom reklamowania produktu jako „leku na cellulit”.

Oprócz propagowania mitu, że cellulit jest chorobą, bestsellerowa książka Nicole Ronsard skierowana do kobiet była ważnym narzędziem marketingowym dla jej salonu zdrowia. Była także zwolenniczką cudownego leku o nazwie Optimal Cellulite. Chociaż ten produkt nie jest lekarstwem, to zadziałał. To wciąż jedyny zabieg, który zadziała u osób z cellulitem i udowodniono, że działa na tysiące kobiet.

Pierwsze lekarstwo na cellulit powstało we Francji. Wtedy koncepcja była powszechnym mitem. Wtedy słowo „cellulit” zostało użyte do opisania wyglądu ciała wolnego od cellulitu. To mit. To nie prawda. Pierwsza kuracja na cellulit nazywała się „The Miracle Cream” i była stosowana w leczeniu różnych problemów. Najlepszym sposobem na pozbycie się cellulitu było masowanie ciała kremem i użycie specjalnego wałka.

Pierwszą metodą leczenia cellulitu był zabieg chirurgiczny, który usuwa tłuszcz z organizmu. Kilkadziesiąt lat temu chirurdzy opracowali pierwszy lek ukierunkowany na tkankę tłuszczową, ale leczenie nie jest zbyt skuteczne. Jednak procedura medyczna jest nadal potrzebna, jeśli stan jest ciężki i nie był leczony środkami domowymi. Poza zabiegiem chirurgicznym cellulit można leczyć poprzez zmianę diety i stylu życia.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Dermatologicznego cellulit to stan, w którym skóra staje się gąbczasta i wygląda na wgłębienia. Może to być spowodowane nadmiarem tłuszczu w organizmie lub nadczynnością tarczycy. Na szczęście cellulit nie jest groźny. W rzeczywistości uważa się to za normalne. W dzisiejszych czasach uważa się to za stan normalny.

W 1895 Franzsski otworzył swój pierwszy instytut kosmetyczny w Paryżu. Jego instytut stał się ostatecznie światową stolicą mody. W latach międzywojennych na salonach zagościli pierwsi francuscy dermatolodzy, okuliści i kosmetyczki. Francuzi stali się również najpopularniejszym kierunkiem modowym na świecie. Ale słowo „cellulit” nie ma znaczenia medycznego. Mimo powszechnego użycia tego słowa, cellulit jest nieszkodliwym defektem kosmetycznym i nie ma powodu do niepokoju.

Chociaż niektóre literatura naukowa odnosi się do cellulitu jako „wynalezionej choroby”, faktem jest, że jest to całkowicie normalny stan. Jest wynikiem braku hormonów w męskim układzie rozrodczym. Choroba jest problemem kosmetycznym, który dotyka około 85% kobiet po okresie dojrzewania. Jego przyczyny są różne, od diety i stylu życia po styl życia, ale główne pytanie pozostaje: kto wynalazł cellulit?

Skomentuj