Kwas glikolowy – jak działa i dla kogo jest zalecany?

Kwas glikolowy działa jako delikatny środek złuszczający, który rozluźnia wiązania martwych komórek skóry, umożliwiając ich złuszczanie. Pomaga to zapobiegać zatykaniu się porów i jest skutecznym środkiem przeciwtrądzikowym.

Pomaga również zanikać blizny i przebarwienia oraz promuje syntezę kolagenu – dzięki czemu doskonale nadaje się do starzenia się skóry. Każdy rodzaj skóry może odnieść korzyści z kwasu glikolowego, chociaż osoby o wrażliwej skórze powinny zacząć powoli.

Eksfoliacja

Kwas glikolowy jest skutecznym środkiem złuszczającym, który odsłania świeże komórki skóry pod powierzchnią cery. Pomaga to rozjaśnić i wygładzić nierówny koloryt skóry, zniwelować ciemne plamy spowodowane uszkodzeniami słonecznymi, zmniejszyć pory i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Stymuluje również produkcję kolagenu, aby skóra była jędrna i zdrowa.

Podobnie jak wszystkie kwasy AHA, kwas glikolowy jest w stanie przeniknąć przez górną warstwę cery, gdzie “rozłącza” wiązania, które utrzymują martwe komórki skóry razem. Pozwala to skórze na szybsze i łatwiejsze pozbycie się tych komórek, pozostawiając promienny blask.

Chociaż kwas glikolowy można znaleźć w produktach, które nakładasz na skórę w domu, profesjonalny peeling chemiczny wykonywany w gabinecie dermatologicznym jest często najsilniejszy. Zabiegi te zawierają znacznie wyższe stężenia kwasu i są przeznaczone do zwalczania głębszych linii i zmarszczek, a także innych problemów, takich jak przebarwienia lub trądzik.

Zarówno peelingi gabinetowe, jak i domowe działają poprzez rozpuszczenie najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. To głęboko złuszcza cerę, usuwając nagromadzony brud, olej i martwe komórki naskórka, które mogą powodować zaskórniki, trądzik i matowość.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy rodzaj środka złuszczającego tylko tymczasowo zmniejszy widoczność drobnych linii i zmarszczek. Gdy tylko kwas glikolowy zacznie się zużywać, linie i zmarszczki powrócą do poprzedniego wyglądu. Z tego powodu ważne jest, aby zachować spójność z reżimem kwasu glikolowego. Po około 4-6 konsekwentnych aplikacjach powinieneś zacząć widzieć zauważalne rezultaty.

Mimo tego, że jest silnym środkiem złuszczającym, kwas glikolowy jest w rzeczywistości dość łagodny dla skóry. Dzięki temu jest odpowiedni dla większości rodzajów skóry, w tym skóry wrażliwej. Jednak osoby z bardzo suchą lub wrażliwą skórą mogą zacząć od niższego stężenia składnika, aby upewnić się, że dobrze go tolerują.

Dla większości ludzi skuteczny będzie produkt zawierający około 10% kwasu glikolowego. Zaleca się nakładanie produktu na skórę codziennie przez około tydzień, a następnie zwiększanie częstotliwości i siły aplikacji w miarę przyzwyczajania się do niego. Pomoże to osiągnąć najbardziej pożądane rezultaty bez przesady.

Trądzik

Kwas glikolowy rozbija wiązania między martwymi komórkami skóry, które tworzą film na powierzchni skóry, rozluźniając je, aby mogły spaść. Może również zmniejszyć produkcję oleju i zmniejszyć pory, pomagając zapobiegać wypryskom. Jest to również skuteczna metoda leczenia wyprysków, ponieważ przyspiesza naturalny proces gojenia się skóry poprzez stymulację obrotu komórkowego.

Może również pomóc zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek, dzięki swojej zdolności do zwiększania nawilżenia i ujędrniania struktury skóry. Uwaga: kwas glikolowy może początkowo powodować zaczerwienienie i podrażnienie, szczególnie u osób o wrażliwej skórze, ale zwykle ustępuje, gdy skóra się do niego przyzwyczai. Jeśli nie masz pewności, jak zareaguje na niego Twoja skóra, zawsze wykonaj test płatkowy przed nałożeniem go na twarz. Lekkie mrowienie jest normalne i zwykle ustępuje w ciągu kilku minut.

Kwas glikolowy stosowany w wyższych stężeniach w serii peelingów chemicznych lub jako część codziennej rutyny może poprawić blizny potrądzikowe i przebarwienia poprzez odnowienie powierzchni skóry i promowanie nowego wzrostu. Może również pomóc zmniejszyć przebarwienia wynikające z trądziku i uszkodzeń słonecznych.

Ponieważ kwas glikolowy jest najmniejszym i najlżejszym alfa-hydroksykwasem, może wnikać głęboko w skórę. Pozwala to na dotarcie do głębszych warstw i zwiększenie produkcji kolagenu, co może wygładzić skórę i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Ponadto kwas glikolowy może pomóc zmniejszyć wygląd brązowych plam i innych przebarwień spowodowanych uszkodzeniami słonecznymi. Może również zmniejszyć stan zapalny i stymulować produkcję kwasu hialuronowego, który jest ważnym składnikiem w utrzymaniu jędrnej i zdrowej skóry.

Kwas glikolowy, dodany do aktywnego środka czyszczącego, maski, serum lub płatka peelingującego, może być skutecznym środkiem złuszczającym dla wszystkich rodzajów skóry. Należy tylko unikać nadmiernego złuszczania, ponieważ może to prowadzić do poważnych podrażnień, zaczerwienień i suchości. W rzeczywistości Mariwalla zaleca stosowanie kwasu glikolowego tylko dwa do trzech razy w tygodniu na początku, aby skóra mogła się do niego przyzwyczaić.

Hyperpigmentacja

Kwas glikolowy może poprawić wygląd brązowych plam, blizn potrądzikowych i przebarwień poprzez usuwanie martwych komórek naskórka i promowanie obrotu komórkowego. Działa również jako humektant, co oznacza, że przyciąga wilgoć do skóry. Może być stosowany na wiele sposobów w pielęgnacji skóry, na przykład jako aktywny środek oczyszczający, maska, serum lub tonik. Sposób użycia zależy od rodzaju skóry i oczekiwanych rezultatów. Na przykład Jones i Idriss preferują produkty do zmywania (takie jak maseczki), podczas gdy King uwielbia płatki do peelingu nasączone kwasem glikolowym.

Oprócz działania złuszczającego, kwas glikolowy działa głębiej w skórze, stymulując produkcję kolagenu, co czyni go składnikiem przeciwstarzeniowym, mówi Mariwalla. Zauważa jednak, że te korzyści zwiększające młodość stają się widoczne dopiero po pewnym czasie i nie usuwają od razu drobnych linii i zmarszczek. Mimo wszystkich swoich zalet kwas glikolowy może powodować wysuszenie i podrażnienie, dlatego ważne jest, aby zawsze używać bogatego kremu nawilżającego po zabiegu z jego użyciem. Ważne jest również, aby unikać nadużywania. Nadmierne złuszczanie może podrażniać skórę i prowadzić do nierównomiernego kolorytu skóry, dlatego najlepiej zacząć od niskiego stężenia i używać go tylko tak często, jak zalecił dermatolog lub etykieta produktu.

Uczucie mrowienia, które możesz odczuwać podczas stosowania kwasu glikolowego, jest normalne i zniknie w ciągu kilku minut. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na jego działanie niż inni, dlatego warto najpierw przetestować go na niewielkim obszarze skóry, takim jak grzbiet dłoni, przed nałożeniem go na całą skórę.

Kwas glikolowy złuszcza skórę poprzez rozluźnienie kleju, który utrzymuje razem martwe komórki naskórka na górnej warstwie skóry, a następnie delikatnie je zrzuca. Pozwala to na pojawienie się nowych, świeżych komórek skóry i sprawia, że wygląda ona bardziej promiennie. Jest to również skuteczny sposób leczenia trądziku, ponieważ pomaga odblokować pory i zapobiega powstawaniu zaskórników. I, jak wspomnieliśmy wcześniej, może być również pomocny w leczeniu nierównomiernego kolorytu skóry i pigmentacji, a nawet uszkodzeń słonecznych.

Produkty zawierające kwas glikolowy można znaleźć w drogeriach i niektórych domach towarowych. Możesz również skorzystać z profesjonalnych peelingów kwasem glikolowym w spa lub gabinecie dermatologicznym, choć nie jest to coś, co należy robić lekkomyślnie, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że spowoduje zaczerwienienie i podrażnienie niż stosowanie środka złuszczającego w domu.

Starzenie

Kwas glikolowy działa w głębszych warstwach skóry, stymulując produkcję kolagenu. Pomaga to w zachowaniu elastyczności i jędrności skóry, co jest szczególnie korzystne dla skóry dojrzałej. Może również pomóc wygładzić drobne linie i zmarszczki.

Odblokowuje pory, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla skóry tłustej i trądzikowej. Jest wystarczająco łagodny, aby stosować go codziennie, choć zawsze należy postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi produktu i skonsultować się z dermatologiem. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, zacznij od niższego stężenia kwasu glikolowego i używaj go rzadziej na początku, aby zobaczyć, jak zareaguje Twoja skóra.

W przeciwieństwie do kwasu salicylowego, który reguluje tłustą skórę, zmniejszając przyszłą nadmierną produkcję sebum, kwas glikolowy odblokowuje pory, usuwając martwe komórki naskórka i rozluźniając sebum, które gromadzi się w skórze. Sprawia to, że jest on doskonałym składnikiem w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, a także suchej lub dojrzałej (choć ponownie należy postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi produktu).

Niewielki odsetek osób może doświadczyć złuszczania, zaczerwienienia lub podrażnienia po zastosowaniu produktów zawierających kwas glikolowy. Zwykle ustępuje to po kilku dniach. Jeśli to zauważysz, zmniejsz ilość używanego kwasu glikolowego lub zmień produkt na inny.

Kwas glikolowy stosowany w peelingu chemicznym może poprawić wygląd blizn potrądzikowych poprzez przyspieszenie wymiany komórkowej i odnowienie komórek skóry (2). Może być również dobrym dodatkiem do schematu pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu (3).

W krótkim okresie kwas glikolowy może sprawić, że skóra będzie bardziej napięta i jędrna, co może tymczasowo zamaskować pojawienie się drobnych linii i zmarszczek (4). Może być również stosowany w połączeniu z retinolem, aby zwiększyć jego skuteczność w wygładzaniu tekstury skóry (5).

Kwas glikolowy można stosować w różnych produktach, takich jak środki czyszczące, maski i serum. W zależności od preferencji i rodzaju skóry, można wybierać między produktami do zmycia lub do pozostawienia na skórze, takimi jak płatki do peelingu nasączone kwasem glikolowym. Możesz nawet dodać go do kremu przeciwsłonecznego, jeśli zamierzasz spędzać czas na świeżym powietrzu (6). Po prostu pamiętaj, aby stosować ochronę przeciwsłoneczną podczas korzystania z produktów na bazie kwasu glikolowego i kontynuować to przez jakiś czas później.