Opieka po leczeniu dla osób, które przeżyły chorobę nowotworową

Po zakończeniu leczenia, osoby, które przeżyły raka muszą kontynuować regularne wizyty u lekarza w celu kontynuacji opieki. Wizyty te mogą obejmować badania krwi i inne testy, które sprawdzają problemy, które mogą wystąpić miesiące lub lata po zakończeniu leczenia.

Podczas tych wizyt pacjenci powinni omówić całą historię leczenia i wszelkie problemy, które się pojawią. Powinni również zadawać pytania i otrzymywać zalecenia dotyczące innych zasobów, które pomogą zaspokoić ich potrzeby.

1. Bądź przygotowany

Twój lekarz lub inni członkowie zespołu leczącego prawdopodobnie porozmawiają z Tobą o opiece uzupełniającej. Obejmuje to zwykłe kontrole lekarskie i badania krwi. Oznacza to również rozmowę o tym, jak Twój organizm zareagował na leczenie i co możesz zrobić, aby było lepiej.

Dobrym pomysłem jest pomyślenie o swoich potrzebach po leczeniu na długo przed wielkim dniem. To pomoże Ci przygotować się na nieoczekiwane i upewnić się, że nie zostaniesz zaskoczony przez coś, co mogło być zapobiegnięte lub leczone, zanim się zaczęło.

Pewnie zapytaj swojego lekarza o najlepszy sposób, aby uzyskać jak najwięcej z opieki po leczeniu. Wielu z nich ma sugestie dotyczące rzeczy, które możesz zrobić, aby proces ten przebiegał bardziej płynnie.

Najważniejszym krokiem jest bycie przygotowanym. To zapewni, że ty i twoi bliscy mają gładszą jazdę po zakończeniu leczenia. Pamiętaj, aby przeprowadzić badania i zadawać pytania przed wielkim dniem, aby nie pozostać w ciemności na temat szczegółów planu opieki zdrowotnej.

2. Porozmawiaj ze swoim lekarzem

Ważne jest, aby upewnić się, że rozmawiasz ze swoim lekarzem na temat opieki po leczeniu. To pomoże Ci poczuć się bardziej poinformowanym i komfortowym w kwestii leczenia i ogólnego stanu zdrowia. Pomaga to również zapewnić, że lekarz dostarcza najlepszą możliwą opiekę dla Ciebie.

Przed wizytą, przygotuj listę pytań i obaw, które chcesz omówić z lekarzem. To sprawi, że nie zapomnisz o niczym podczas wizyty. Możesz nawet chcieć zabrać ze sobą przyjaciela lub członka rodziny, aby pomóc Ci zapamiętać, co mówi lekarz i przypomnieć o pytaniach, o których nie pomyślałaś.

Twój lekarz może dostarczyć Ci informacji o lokalnych grupach wsparcia i innych zasobach, które mogą być pomocne w tym okresie Twojego życia. Mogą również pomóc Ci znaleźć lekarza, który jest zaznajomiony z Twoim specyficznym typem raka i który będzie traktował Cię jako osobę indywidualną.

Powinnaś również poinformować swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek problemy fizyczne, które są nowe lub które nie ustąpiły. Na przykład, możesz mieć infekcję, która nie odchodzi lub mieć depresję, która trwa. Twój lekarz będzie chciał wiedzieć o wszelkich bólach lub innych objawach, aby mógł sprawdzić, czy są one potrzebne lub skierować Cię do specjalisty w razie potrzeby.

Dla starszych dorosłych, wielu lekarzy zaleca wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Ćwiczenia mogą być dobrym sposobem na zmniejszenie stresu, zwiększenie poziomu energii i poprawę sprawności i mobilności. Zapytaj swojego lekarza o to, jakie rodzaje ćwiczeń są dla Ciebie najlepsze i jak włączyć je do codziennej rutyny.

Im więcej komunikujesz się ze swoim lekarzem, tym lepiej będzie on w stanie zrozumieć Twoje potrzeby i dostosować do nich swoje porady i zabiegi. Jest to znane jako komunikacja skoncentrowana na pacjencie i może pomóc Ci czuć się bardziej poinformowanym o swoim zdrowiu.

Może być trudno mówić o swojej chorobie i leczeniu, zwłaszcza jeśli jesteś niespokojny lub boisz się. Posiadanie przy sobie kogoś, kto może robić notatki lub nagrywać rozmowę może być pomocne.

Niektórzy ludzie wolą usłyszeć wszystkie szczegóły swojej diagnozy i leczenia, podczas gdy inni czują się bardziej swobodnie z przeglądem. W porządku jest powiedzieć lekarzowi, jak dużo lub jak mało szczegółów chcesz.

3. Dbaj o siebie

Po otrzymaniu leczenia na raka, ważne jest, aby dbać o siebie. Oznacza to, że należy się wysypiać, praktykować zdrowe nawyki żywieniowe i regularnie ćwiczyć. Obejmuje to również łączenie się ze swoją duchowością, spędzanie czasu na pielęgnowaniu relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz egzekwowanie swoich granic.

Dbanie o siebie jest kluczową częścią wychodzenia z raka i może pomóc w utrzymaniu siły psychicznej przez cały okres rekonwalescencji. Szczególnie ważne jest, aby dbać o siebie, gdy jesteś w programie leczenia, ale ważne jest, aby każdy wyrobił sobie nawyk robienia tego po zakończeniu rekonwalescencji.

Dbanie o siebie po leczeniu raka może być wyzwaniem, ale jest niezbędne dla twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto kilka wskazówek, aby zacząć:

Zdrowie fizyczne jest kluczowym elementem samoopieki i może mieć korzyści dla Twojego nastroju, poziomu energii i ogólnego samopoczucia. Może pomóc Ci poczuć się bardziej pozytywnie i zmotywować do dalszego działania nawet wtedy, gdy czujesz się słabo, o ile wybierzesz działania, które sprawiają Ci przyjemność.

Może to obejmować wykonywanie czynności, które lubisz i które są zdrowe dla Twojego ciała, takie jak szybki spacer lub pływanie. Może to również oznaczać znalezienie nowych sposobów dbania o siebie, takich jak zmiana koloru włosów lub robienie twarzy.

Niektórzy ludzie łatwiej akceptują swój zmieniony wygląd po wyleczeniu się z raka, podczas gdy inni martwią się o to, jak zmiany wpłyną na ich bliskich. Ważne jest, aby pamiętać, że te uczucia są normalne i że mogą się zmienić z czasem.

Sposób, w jaki wyglądasz, może wpłynąć na twoje życie społeczne i zdolność do interakcji z innymi ludźmi, więc istotne jest, aby dbać o siebie w tym obszarze. Może to obejmować prostą wycieczkę do centrum handlowego lub sklepu spożywczego, lub może to oznaczać uzyskanie koloru włosów lub znalezienie nowego wyglądu dla swojej garderoby.

Jeśli martwisz się o swoje uczucia lub emocje, dobrym pomysłem jest rozmowa ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Może to pomóc w zidentyfikowaniu tego, co powoduje twój dyskomfort, a oni mogą być w stanie zaoferować strategie, które pomogą ci radzić sobie z nimi.

4. Zadawaj pytania

Jedną z najlepszych rzeczy o otrzymaniu diagnozy raka płuc jest świadomość, że masz zespół ekspertów po swojej stronie, którzy są oddani utrzymaniu cię w zdrowiu. Ważne jest, aby podjąć wspólny wysiłek w celu poznania swojego planu leczenia i tego, co możesz zrobić, aby zadbać o siebie i swoją rodzinę. Twój lekarz jest bez wątpienia jedną z najlepszych osób, z którymi możesz porozmawiać, jeśli masz pytania dotyczące leczenia lub powrotu do zdrowia.

Będziesz również chciał być na bieżąco z możliwościami poznania programów przeżycia raka, zasobów społeczności i innych grup wsparcia, które mogą być dostępne w Twojej okolicy. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć jest bycie prawdziwie poinformowanym pacjentem. Oprócz standardowych badań i procedur medycznych, w skład zespołu opieki zdrowotnej prawdopodobnie wejdą pracownicy socjalni, kapelani, psychologowie, dietetycy i inni, którzy pomogą w powrocie do zdrowia.

.