Powód, dla którego rozstępy są czerwone – co powinieneś wiedzieć o tym stanie?

Nie ma wątpliwości, że kobiety kochają swoje dzieci. Wielu nie będzie miało tego w żaden inny sposób. Jednak jest wiele kobiet, które nie cierpią mieć do czynienia z rozstępami. Może to mieć różne przyczyny, ale jedną z najczęstszych przyczyn są wahania hormonalne. Wiele kobiet widzi, jak ich ślady znikają po menopauzie, ale mogą one pozostawać i rozwijać się w nowe, bardziej zaawansowane plamki.

Rozstępy powstają, ponieważ powierzchnia skóry właściwej została rozdarta przez ciągłe rozciąganie. Kiedy warstwa skórna tkanki jest wielokrotnie rozciągana szybciej niż zdolność tkanki do samoregeneracji, tworzy na ciele znajome czerwone smugi. Zwykle tworzą się w górnej warstwie naskórka, czyli warstwie pokrywającej mięśnie i inne tkanki łączne. Kiedy nagły lub długotrwały przyrost masy ciała lub ciąża powoduje nagłe pęknięcia w tej tkance, często tworzą się one wzdłuż tych mięśni. Włókna łączące między tymi włóknami pękają i rozciągają się.

Obecnie istnieje kilka różnych metod leczenia rozstępów. Jeden z nich, wykorzystujący laseroterapię o dużej mocy, może być bardzo skuteczny w redukcji ich wyglądu, a także redukcji blizn. Proces ten jest jednak kosztowny i niesie ze sobą znaczne ryzyko powikłań. Dodatkowo, ponieważ lasery celują tylko w zewnętrzne warstwy naskórka, nie wpływa to na głębokość czerwonych smug występujących pod powierzchnią. Dlatego oprócz powodowania zaczerwienienia na powierzchni, blizny te mogą również prowadzić do utraty kolagenu i kruchości naczyń włosowatych, co jest kolejną ważną oznaką starzenia.

Na szczęście dostępne są bezpieczniejsze, mniej wymijające opcje. Niektóre z tych opcji obejmują chirurgiczne usuwanie rozstępów ze skóry za pomocą lasera. Wprawdzie pozostawia skórę nietkniętą, ale pozostawia również widoczną bliznę. Co więcej, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, wymaga wielu zabiegów przez wiele miesięcy. Z drugiej strony, stosowanie nieablacyjnych systemów mikrodermabrazji może skutecznie usunąć czerwone smugi z najwyższej warstwy skóry bez uszkadzania naskórka, a także bez powodowania jakichkolwiek blizn.

Powodem, dla którego rozstępy są czerwone, jest utrata tkanki łącznej pod powierzchnią skóry, która zasadniczo niszczy kolagen. Ponieważ kolagen jest podstawowym budulcem zdrowej skóry, jego utrata prowadzi do powstania pomarszczonej skóry. Ponadto kolagen zwykle znajdujący się pod powierzchnią warstwy skóry zaczyna się cieńsze, umożliwiając tworzenie się zmarszczek. Ponieważ kolagen składa się przede wszystkim z keratyny, która jest obecna w naszej skórze, w swojej naturalnej postaci, konieczne jest uzupełnianie go poprzez spożywanie zdrowej żywności. Niestety, skoro organizm nie jest w stanie sam wyprodukować tego składnika, konieczne jest pozyskiwanie go z pożywienia, które spożywamy.

Jednym ze sposobów, w jaki eksperci kosmetyczni próbowali poprawić wygląd rozstępów, jest stosowanie kremów mikroigłowych. Mikronakłuwanie polega na nałożeniu na skórę substancji chemicznej powodującej niewielkie uszkodzenie kolagenu i elastyny. Chociaż uszkodzenie może nie być od razu widoczne, w końcu tak się stanie, ponieważ powstaje więcej kolagenu, a elastyna pod powierzchnią zaczyna się cieńsze. Gdy dwa białka strukturalne stają się mniej gęste i elastyczne, zaczynają tracić sprężystość i elastyczność. W rezultacie te dwa białka ściśle się ze sobą splatają, nadając skórze wrażenie naprężonej. Chociaż mikronakłuwanie istnieje już od kilkudziesięciu lat, jest to jeden z powodów, dla których rozstępy są czerwone.

Innym powodem, dla którego rozstępy są czerwone, jest brak dopływu krwi i składników odżywczych do skóry, co powoduje blizny. Dobrym sposobem na walkę z tym problemem jest nałożenie na skórę pulsacyjnego urządzenia ultradźwiękowego o wysokiej intensywności. Urządzenie wykorzystujące energię ultradźwiękową wytwarza fale o zbyt wysokiej częstotliwości, by ludzkie ciało mogło je usłyszeć. Aby organizm mógł wchłonąć fale energii, musi najpierw przejść przez naskórek, w którym nie ma naczyń krwionośnych.

Gdy naskórek przechodzi przez ultradźwiękowy aparat energetyczny, „słyszy” fale, a następnie organizm je pochłania. Zapewnia to organizmowi niezbędne składniki odżywcze i witaminy, aby umożliwić rozpoczęcie gojenia. Kolejną zaletą wykorzystania energii ultradźwiękowej do leczenia i zapobiegania rozstępom jest zapobieganie przyszłym bliznom. Dzieje się tak, ponieważ włókna kolagenowe i elastynowe są uszkadzane i osłabiane, gdy pojawiają się blizny, a po utworzeniu się nie można ich naprawić. Krem mikroigłowy nakładany na dotknięty obszar skóry działa w podobny sposób, uszkadzając włókna kolagenu i elastyny do punktu, w którym nie można ich naprawić.

Skomentuj