Rozstępy – przyczyny i jak możesz się ich pozbyć

Rozstępy to nieestetyczne obszary skóry, które wyglądają jak paski lub wydmy. Kiedy twoja skóra jest wielokrotnie nadmiernie rozciągnięta przez nadwagę, powoduje to zmiany w produkcji głównego białka (kolagenu) w skórze. Dla większości ludzi te linie w końcu zanikają i przybierają płaski, lekko przypominający blizny wygląd. Rozstęp zazwyczaj występuje, gdy głębokie pasmo tkanki łącznej jest wielokrotnie rozciągane na obszarze wytwarzającym kolagen. Może również wystąpić w przypadku nagłego lub nadmiernego naciągnięcia skóry po ciąży.

Rozstępy zwykle rozwijają się na pośladkach, biodrach, udach i brzuchu. Mogą również pojawić się na twoich ramionach lub piersiach. Kolor tych linii będzie się różnić w zależności od odcienia skóry. Zwykle nie są tak łatwo widoczne jak blizny, ale mogą być trudne do zatuszowania, ponieważ często są niewielkie. Z tego powodu wiele kobiet rezygnuje z zabiegów chirurgii plastycznej lub innych zabiegów, aby zapobiec niechcianej uwadze przyjaciół i rodziny. Ponadto u wielu osób fizyczny wygląd tych linii sprawia, że ​​czują się niekomfortowo i obniżają ich samoocenę.

Czym są rozstępy?

W przeciwieństwie do blizn, wygląd tych zmarszczek nie zależy od odcienia skóry ani pochodzenia etnicznego. W rzeczywistości są one spowodowane nagłym przyrostem masy ciała lub szybkim wzrostem mięśni z powodu ciąży lub dojrzewania. Kobiety w ciąży często rozwijają je na dolnej części pleców lub pośladkach, ponieważ dodatkowy ciężar powoduje, że skóra właściwa rozciąga się w przyspieszonym tempie, co skutkuje nieatrakcyjnymi zmarszczkami na powierzchni skóry.

Przyczyna pojawiania się rozstępów na mojej skórze

Jednym z często zadawanych mi pytań jest dlaczego na mojej skórze pojawiają się rozstępy? To bardzo częste pytanie, zwłaszcza, że ​​coraz więcej kobiet zaczyna mieć rozstępy na ciele, zwłaszcza w okolicy brzucha. Rozstępy (zwane również rozstępami alba) powstają, gdy skóra rozciąga się szybciej, niż jest w stanie naprawić. Blizna pojawia się wtedy jako biały lub czerwony pasek na górnej lub dolnej stronie skóry.

Chociaż rozstępy nie są szkodliwe dla twojego zdrowia, powinnaś wiedzieć, że te blizny mogą powodować zakłopotanie, a nawet mogą uniemożliwić ci znalezienie pracy, ponieważ pracodawcy zazwyczaj wolą sprawność fizyczną od tych, którzy mają rozstępy. Niestety, niektóre kobiety pozbywają się rozstępów poddając się zabiegom kosmetycznym (likwidacja lub redukcja), ale ta procedura może być kosztowna. Na szczęście istnieją inne tańsze metody na ograniczenie lub wyeliminowanie problemu.

Inne powody rozstępów na skórze

Istnieje wiele powodów, dla których Twoja skóra może się rozciągać. Niektóre leki, takie jak estrogeny i tabletki antykoncepcyjne, mogą powodować, że skóra rozciąga się szybciej niż powinna. Niektóre choroby, takie jak łuszczyca i cukrzyca, można również przypisać szybkiemu wzrostowi komórek skóry. Twoja skóra może być również narażona na nagły przyrost lub utratę wagi. Jeśli Twoja skóra nie może już wystarczająco szybko się zregenerować, rezultatem jest rozstęp, który wygląda jak szereg blizn biegnących wzdłuż zewnętrznej krawędzi skóry.

Chociaż rozstępy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, zwykle pojawiają się one w miejscach, które mają duże tarcie lub tarcie. Na przykład, jeśli musisz dużo siedzieć przed komputerem, Twoja skóra bardziej się rozciąga, gdy pochylasz się do przodu. Podobnie skóra, która jest wielokrotnie rozciągana między palcami rąk i nóg, rozdziera się i tworzy maleńkie łzy w warstwie skóry właściwej. Dla porównania, skóra właściwa jest mocno przyklejona do naskórka. W obu tych sytuacjach komórki skóry rosną znacznie wolniej, powodując nierówny wygląd skóry. Nawet jeśli Twoja skóra może się sama naprawić, ciągły cykl łzawienia i naprawy może z czasem doprowadzić do powstania blizn.

Rozstępy a geny

Chociaż czasami są dziedziczne, nie są spowodowane dziedzicznością. Zamiast tego są spowodowane nadmiernym rozciąganiem. Z biegiem czasu elastyczność ciała maleje. Prowadzi to do powstawania rozstępów, które są wynikiem. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra wyglądała gładko i młodo, staraj się unikać narażania jej na niepotrzebny stres i wysiłek fizyczny, które często mogą powodować te ślady.

Chociaż mogą być zawstydzające i nienaturalnie wyglądające, naprawdę niewiele można zrobić, aby im zapobiec. Przez lata ludzie opracowali produkty i zabiegi do pielęgnacji skóry, które pomagają zapobiegać i redukować rozstępy. Jeśli Twoja skóra już je rozwinęła, istnieje wiele metod, dzięki którym możesz tymczasowo zmniejszyć ich wygląd. Możesz skonsultować się z dermatologiem, aby dowiedzieć się, które produkty będą najlepsze dla Twojego konkretnego typu skóry. Bez względu na przyczyny lub metody, których używasz, dobrą wiadomością jest to, że gdy rozstępy pojawią się na Twoim ciele, możesz znaleźć wiele sposobów ich usunięcia, aby Twoja skóra znów wyglądała gładko i młodo.

Czy rozstępy na mojej skórze są złe?

Niektórzy ludzie mają bardzo cienką skórę, a niektórzy mają wyjątkowo grubą skórę. Rozstępy pojawiają się, gdy skóra naciąga się do pewnego punktu, że włókna skóry rozrywają się i skóra wygląda nierówno. Zwykle pojawiają się na pośladkach, piersiach, udach, brzuchu i ramionach. Blizny są czasami nazywane odpowiednio Striae rubra i striae capatis.

Te brzydkie ślady powstają w wyniku szybkiego wzrostu naszego ciała w okresie dojrzewania. W tym czasie nasze ciało rośnie szybciej niż jego zdolność do samoleczenia i naprawy. Z tego powodu elastyczność skóry jest zagrożona i nie może wytrzymać napięcia i stresu spowodowanego szybkim wzrostem. Rozstępy są również spowodowane urazami i zabiegami chirurgicznymi. Kobiety są bardziej podatne na nie w okolicy ud, ponieważ skóra jest tam grubsza.

Pytanie „Czy rozstępy na mojej skórze są złe?” ważne jest, aby wiedzieć, ponieważ pierwszym krokiem do pozbycia się ich jest zapobieganie im. Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Co więc możesz zrobić, aby temu zapobiec?

Witamina E jest jedną z najlepszych metod leczenia tych brzydkich śladów. Ochroni Twoją skórę przed rygorami dojrzewania, wzmacniając produkcję kolagenu. Witamina E ma również wiele innych korzyści, w tym zapobiega uszkodzeniom słonecznym, poprawia krążenie oraz wzmacnia kości i mięśnie. Witamina E pomaga również w walce z wolnymi rodnikami, które każdego dnia atakują organizm. Wolne rodniki są znane jako główna przyczyna pojawiania się tych śladów.

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, aby określić „czy rozstępy na mojej skórze są złe?” jest regularne ćwiczenie. Powodem, dla którego jest to dobra kuracja, jest to, że regularna aktywność fizyczna wyzwala uwalnianie hormonów wzrostu. Hormony te pomogą Twojemu organizmowi szybciej rozwijać nowe komórki skóry. Zauważysz, że starych już nie ma, ponieważ nowe rosną szybciej!

Znalezienie najlepszego sposobu na rozstępy

Być może wypróbowałaś już dziesiątki zabiegów balsamów do ciała bez powodzenia. Niektórym może wydawać się to nieistotne, ale jest niezbędnym elementem zdrowej pielęgnacji skóry. Nie tylko nawilży i pomoże zredukować blizny, ale także dostarczy skórze dodatkowych składników odżywczych. Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się ich raz na zawsze, stosowanie dobrego kremu do ciała może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

Kremy stosowane w leczeniu rozstępów występują w wielu odmianach. Wiele z nich zawiera aktywny składnik zwany retinolem, który działa stymulująco na produkcję kolagenu w warstwie skóry właściwej. Warstwa skóry właściwej jest jak druga skóra, która zapewnia elastyczność i sprężystość. Retinol pomaga stymulować wzrost nowych komórek, co może poprawić wygląd blizny.

Inną popularną opcją leczenia usuwania rozstępów jest stosowanie kremów ziołowych. Jest to szczególnie popularne wśród producentów produktów do pielęgnacji skóry, którzy często zawierają te zioła w swoich składnikach.

Zastanawiając się, który krem do ciała najlepiej działa na rozstępy, należy pamiętać o kilku rzeczach. Najpierw należy wybrać produkt, który ma rozsądną skuteczność. Oznacza to, że powinien nie tylko skutecznie usuwać problem, ale także pozostawiać skórę gładką i nawilżoną. Na przykład, jeśli chcesz używać balsamu do ciała na noc, poszukaj takiego, który sprawi, że poczujesz się zrelaksowany lub pomoże złagodzić podrażnienia pojawiające się w ciągu dnia. Jeśli myślisz o codziennym stosowaniu kremu, zadaj sobie pytanie, jak dobrze składniki pomogą odmłodzić Twoją skórę. Czy dadzą lepsze rezultaty niż kupiony w sklepie produkt przeciwstarzeniowy?

Na koniec ważne jest, aby zastanowić się, jak twoje ciało zareaguje na składniki zawarte w kremie. Czy konieczne jest przetestowanie produktu na małym skrawku skóry przed zastosowaniem go na całym ciele? Jaka jest najlepsza kuracja na rozstępy? Może sprowadzać się do prób i błędów. Ale jeśli poświęcisz trochę czasu, aby starannie wybrać krem do ciała, który okazał się skuteczny w leczeniu tego konkretnego schorzenia, powinieneś odkryć, że masz większą szansę na pozbycie się problemu na dłuższą metę.

Skomentuj