Skąd bierze się cellulit?

Pytanie, skąd bierze się cellulit, od dziesięcioleci zbija z tropu badaczy. Odpowiedź może leżeć w genetyce problemu, ale można wiele zrobić, aby zminimalizować pojawianie się cellulitu. Chociaż fizyczne cechy cellulitu są bardzo rozpowszechnione wśród kobiet, uważa się, że istnieje znaczący składnik genetyczny. Niektóre badania zidentyfikowały nawet geny, które przyczyniają się do rozwoju cellulitu.

Najbardziej wyczerpującym źródłem na ten temat jest teza Rosselli Ghigi. Według tego źródła cellulit był po raz pierwszy określany jako choroba charakteryzująca się włóknistymi pasmami, które łączą komórki tłuszczowe z tkanką leżącą poniżej. Badanie wykazało również, że mężczyźni cierpią na tę chorobę nieco rzadziej niż kobiety. Chociaż cellulit występuje u mężczyzn, jest to na ogół problem kosmetyczny, a nie nagły przypadek medyczny.

Oprócz schorzeń na rozwój cellulitu ważną rolę odgrywają hormony i dieta. Niski poziom estrogenu u kobiet powoduje słabe krążenie, co skutkuje bardziej miękką powierzchnią skóry. Rozpad starszej tkanki łącznej może przyczynić się do pojawienia się cellulitu. Ten problem stał się tak powszechny, że obecnie dostępnych jest wiele produktów kosmetycznych na tę przypadłość. Nie ma lekarstwa na podstawowy problem, ale istnieją metody leczenia objawów cellulitu.

Istnieje kilka różnych rodzajów cellulitu, które często są ze sobą mylone. Cellulit może występować na więcej niż jednej części ciała, a niektóre jego formy są widoczne tylko wtedy, gdy leżysz na brzuchu. Przyczyna cellulitu jest w dużej mierze nieznana, ale istnieje kilka teorii, które mogą pomóc w zmniejszeniu wyglądu cellulitu. W rzeczywistości niektóre zabiegi na cellulit są tak proste, jak zmiana pozycji, stosowanie odpowiedniej diety i regularne ćwiczenia.

Główną przyczyną cellulitu jest brak równowagi hormonalnej. Kobiety produkują więcej estrogenu niż mężczyźni, co może powodować u nich cellulit. Innym czynnikiem, który może powodować cellulit, jest obecność w skórze receptorów adrenergicznych. Receptory beta stymulują serce, a receptory alfa to te, które rozluźniają naczynia krwionośne i rozkładają komórki tłuszczowe. U kobiet oba receptory znajdują się na skórze, a hormony odpowiadają za efekt skórki pomarańczowej.

U mężczyzn warstwa otoczki podskórnej tkanki tłuszczowej zawiera pionowe komórki tłuszczowe. U kobiet komórki tłuszczowe są ułożone poziomo, co powoduje cellulit. U mężczyzn komórki tłuszczowe w pierwszym obszarze są ułożone poziomo, co powoduje pojawienie się wgłębień. Natomiast komórki tłuszczowe w drugim obszarze są ułożone spiralnie i są częstą przyczyną cellulitu.

Przyczyn cellulitu jest wiele, ale najczęstszą jest zatrzymanie tłuszczu. U mężczyzn nadmiar tłuszczu jest uwięziony w tkance tłuszczowej, co powoduje pojawienie się skórki pomarańczowej. U kobiet po okresie dojrzewania lipedema jest chorobą charakteryzującą się nagromadzeniem tłuszczu w dolnej części ciała. Główna przyczyna cellulitu nie jest znana, ale niektórzy uważają, że jest to spowodowane hormonami i genetyką.

Podczas gdy genetyka może odgrywać rolę w rozwoju cellulitu, układ kostny i metabolizm są czynnikami wpływającymi na rozwój cellulitu. Oprócz genetyki w grę wchodzą inne czynniki. Na przykład kobiety o białym europejskim pochodzeniu częściej rozwijają cellulit. Ilość tłuszczu w organizmie również jest różna u mężczyzn, ale problem pozostaje. Podczas gdy geny są zaangażowane w rozwój choroby, inne przyczyny cellulitu obejmują zwiększone ryzyko odkładania się tłuszczu i osłabienia naczyń włosowatych.

Oprócz genetyki kształt ciała może wpływać na rozwój cellulitu. Oprócz bardziej okrągłego ciała kobiety częściej mają cellulit niż mężczyźni. Struktura kobiecej skóry właściwej określa, gdzie odkłada się tłuszcz, a genetyka jest ważna w jej rozwoju. Ta różnica sprawia, że skóra wygląda bardziej nierówno, powodując widoczny cellulit. Główną przyczyną cellulitu jest hormon estrogenowy.

Skomentuj