Smog i pielęgnacja skóry

Zima to gorąca czekolada, przytulne koce i oczywiście smog. Podczas gdy szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie jest dobrze znany, jego wpływ na naszą skórę wciąż nie jest powszechnie rozumiany.

Zanieczyszczenia powietrza, takie jak smog, zatykają pory, powodują stany zapalne, suchość, swędzenie, plamy i zwiększają pigmentację. Wpływają również na dopływ tlenu do naszej skóry, powodując zmarszczki i drobne linie.

Scrub

Scrub to środek złuszczający stosowany do usuwania martwych komórek skóry. Peeling jest wmasowywany w skórę, a następnie spłukiwany. Podczas stosowania peelingu ważne jest, aby nie pocierać zbyt mocno, ponieważ może to spowodować podrażnienie i zaczerwienienie. Najlepszym sposobem na stosowanie peelingu jest delikatne wmasowywanie go w skórę przez około 60-90 sekund. Peeling jest korzystny dla wszystkich rodzajów skóry, ale szczególnie dla skóry suchej, podrażnionej lub wrażliwej. Peeling może być również stosowany jako maseczka do twarzy. Możesz zrobić własny peeling w domu, mieszając brązowy cukier, miód i oliwę z oliwek.

Maseczka do twarzy

Maseczki do twarzy są zaprojektowane tak, aby chronić skórę przed kropelkami i cząsteczkami, które wydychasz, kaszlesz lub kichasz. Dopasowują się ściśle do twarzy, aby odfiltrować unoszące się w powietrzu wirusy i bakterie, takie jak te wywołujące COVID-19. Pomagają również zatrzymywać kropelki wydalane podczas pocierania nosa, kichania lub wydmuchiwania nosa. Jeśli maseczka ma otwory do oddychania, może również chronić przed kropelkami i wirusami rozprzestrzenianymi przez inne osoby, które mogą jej nie nosić.

Wiele krajów wymaga obecnie od obywateli noszenia masek na twarz, co skutkuje zmianą zachowań społecznych/etykiety i zwiększonymi środkami bezpieczeństwa. W rezultacie maski na twarz stały się symbolem wspólnej odpowiedzialności i solidarności.

Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu maski na twarz faktycznie pomagają społeczeństwu. Badania badające ich wpływ opierają się na danych z populacji objętych mandatem dotyczącym masek, co może być trudne do oddzielenia od innych zmian. Obejmują one zmiany w etykiecie, praktykach gastronomicznych, ograniczeniach dotyczących zgromadzeń i innych czynnikach, które utrudniają określenie wpływu pojedynczej interwencji.

W rezultacie ważne jest, aby ocenić, czy te interwencje są naprawdę skuteczne. Jednym ze sposobów na to jest ocena skóry. W dobrze zaprojektowanym badaniu można by przyjrzeć się wyłącznie efektom stosowania maseczki na twarz, bez innych interwencji lub grup kontrolnych, w celu ustalenia, czy jest ona naprawdę korzystna dla skóry. Byłoby to świetne uzupełnienie badań przeprowadzonych nad smogiem i jego wpływem na pielęgnację skóry. Jeśli zdecydujesz się na użycie maseczki na twarz, upewnij się, że dwukrotnie oczyścisz i nałożysz ją na czystą skórę przed rozpoczęciem. Następnie należy ją usunąć miękką ściereczką lub ciepłą wodą i kontynuować rutynę jak zwykle.

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna jest codzienną koniecznością dla zdrowej skóry i choć może wydawać się tylko kolejnym krokiem w rutynie, ma ogromny wpływ na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Większość filtrów przeciwsłonecznych zawiera mieszankę wielu związków zwanych “filtrami przeciwsłonecznymi” lub absorberami UV w celu ochrony przed różnymi długościami fal widma UV. Dwie główne kategorie filtrów przeciwsłonecznych to blokery chemiczne i fizyczne. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne pochłaniają i rozpraszają energię UV poprzez posiadanie pierścienia aromatycznego, który może zostać wzbudzony przez pochłonięte światło. Jak mówi Romanowski, gdy powraca do stanu o niższej energii, uwalnia energię w postaci ciepła.

Istnieją niewielkie kontrowersje dotyczące tego, czy niektóre chemiczne filtry przeciwsłoneczne (w szczególności oksybenzon i ecamsule) mogą być wchłaniane przez skórę i do krwiobiegu. Jednak badanie opublikowane w maju 2019 r. w JAMA wykazało, że tylko cztery z sześciu badanych organicznych filtrów przeciwsłonecznych (awobenzon, homosalat, oktynoksat i ecamsule) były w stanie przejść przez skórę do krążenia ogólnoustrojowego. Badania te potwierdzają potrzebę dalszych testów w celu ustalenia, czy związki te są bezpieczne, ale nie oznacza to, że ludzie powinni przestać ich używać.

W filtrach przeciwsłonecznych znajdują się również inne składniki, które nie pochłaniają promieniowania UV, a zamiast tego pomagają substancjom czynnym w formule pozostać zmieszanymi, rozprowadzalnymi i funkcjonalnymi, takimi jak środki zagęszczające, emulgatory, środki chelatujące, środki równoważące pH, przeciwutleniacze i substancje zapachowe. Są one często uważane za dodatki, których firmy używają, aby wyróżnić produkt na tle innych, mówi Romanowski. Na przykład aloes jest dodawany do wielu filtrów przeciwsłonecznych jako środek utrzymujący wilgoć, aby przyciągnąć wilgoć do skóry – i jest w tym skuteczny. Jednak, jak mówi, nie ma takiego samego efektu jak gliceryna, która jest znacznie lepsza w tej i innych funkcjach.

Hydrat

Zanieczyszczenie powietrza to coś więcej niż tylko smog, uszkadza również skórę. Powoduje wysypki alergiczne, suchość skóry, otwarte pory, ciemne plamy i zmarszczki. Celeb dermat Jaishree Sharad ujawnia, jak smog wpływa na skórę i co można zrobić, aby temu zapobiec.

Smog to bogata w ozon mieszanka powietrza, która łączy mgłę z dymem, spalinami samochodowymi, chemikaliami i lotnymi związkami organicznymi (LZO). Może być spowodowany przez fabryki i elektrownie, a także działania na zewnątrz, takie jak spalanie węgla, prowadzenie samochodów i używanie produktów aerozolowych. Smog powstaje, gdy światło słoneczne reaguje z tlenkami azotu i lotnymi związkami organicznymi w powietrzu, tworząc ozon. Najczęściej występuje na obszarach miejskich i może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak problemy z oddychaniem i bóle głowy.

Toksyny w smogu są wystarczająco małe, aby przeniknąć przez osłabioną powierzchnię skóry i mogą zacząć uszkadzać jej strukturę. Te małe cząsteczki zakłócają funkcje komórkowe skóry, co może powodować przedwczesne starzenie się, podrażnienie skóry, swędzenie i zapalenie skóry. Może to również prowadzić do zaostrzenia istniejących chorób, takich jak trądzik różowaty i łuszczyca.

Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić dla skóry podczas smogu, jest jak najlepsze jej nawilżenie. Używaj kremu nawilżającego odpowiedniego dla twojego typu skóry i wybierz taki, który jest rozpuszczalny w wodzie i nie zatyka porów. Spróbuj dodać do swojej diety pokarmy bogate w przeciwutleniacze i witaminy, takie jak jagody, granat, szpinak i ciemne winogrona. Pij również dużo wody, ponieważ pomoże to utrzymać nawilżenie skóry i jednocześnie ją odżywi. Używaj filtrów przeciwsłonecznych, które są specjalnie oznaczone jako zapobiegające zanieczyszczeniom, aby chronić skórę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Możesz także zdecydować się na serum zawierające ceramidy i cica, ponieważ składniki te mogą wzmocnić barierę ochronną skóry przed zanieczyszczeniami i smogiem.