Łojotokowe zapalenie skóry – dlaczego tak trudno je leczyć

Łojotokowe zapalenie skóry to swędzący, czerwony i zapalny stan nosa i policzków. Jest bardziej powszechny w populacji nastolatków. National Institute of Health twierdzi, że prawie 90% Amerykanów cierpi na łojotokowe zapalenie skóry twarzy w pewnym momencie swojego życia. Łojotokowe zapalenie skóry nie jest ograniczone do jednej lub innej grupy wiekowej. Jednak National Institutes of Health (NIH) stwierdza, że „Większość przypadków obserwuje się u nastolatków”.

Co to za swędząca, czerwonawa skóra? Produkt do zaczerwienienia i łuszczenia się twarzy firmy Soothe-A-Rising został opracowany w celu zwalczania łojotokowego zapalenia skóry i zapobiegania swędzeniu i podrażnieniu skóry. Zawiera „właściwe elementy”, aby kontrolować ten podrażniający stan skóry. Według serwisu krem Sesderma HIDRALOE Kontur oczu 15 ml ma za zadanie wnikać głęboko w naskórek (warstwy zewnętrzne), gdzie zwalcza zanieczyszczenia oraz nawilża powierzchnię zapobiegając dalszemu łuszczeniu się i pękaniu. Wśród składników Soothe-A-Rising znajdują się olejek z drzewa herbacianego, masło kakaowe, olej z pestek winogron i kwas salicylowy.

Łojotokowe zapalenie skóry może wynikać z różnych czynników, w tym genetyki, zanieczyszczenia powietrza, hormonów, stresu i diety. (Np. zanieczyszczenie może prowadzić do tłustej skóry, co może przyczynić się do łojotokowego zapalenia skóry z powodu zatykania porów.) U kobiet jest to szczególnie powszechne po porodzie, ponieważ gromadzi się śluz i powoduje gęste, przypominające zaskórniki nagromadzenie na nosie.

Większość łojotokowego zapalenia skóry pojawia się i ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy do roku. Jednak w niektórych przypadkach, takich jak te, które są bardziej przewlekłe lub poważne, mogą być potrzebne doustne antybiotyki, aby utrzymać problem, dopóki nie ustąpi. Jednak niektóre kremy działają szybciej niż inne. Szybkie spojrzenie na recenzje produktów dla tych kremów do stosowania miejscowego ujawnia różnicę w wynikach. Mówi się, że większość najlepiej sprzedających się kremów na łojotokowe zapalenie skóry skutecznie łagodzi objawy łojotokowego zapalenia skóry w ciągu 3 dni. Zanim najlepszy balsam przyniesie rezultaty, może minąć około tygodnia.

Wraz ze wzrostem częstości występowania łojotoku częstsze są przypadki trądziku pospolitego. Trądzik pospolity charakteryzuje się rozwojem małych czerwonych guzków lub wyprysków, które najczęściej występują na twarzy. Te czerwone plamy mogą być bardzo trwałe, co sprawia, że są prawie niemożliwe do zignorowania. Rozwój łojotoku sprawia, że rozwój trądziku pospolitego staje się jeszcze bardziej dotkliwy. Z tego powodu wiele osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry i trądzik pospolity często konsultuje się z dermatologami, aby znaleźć rozwiązanie problemu.

Innym powszechnym stanem skóry, który zwykle dotyka niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy, jest ciemieniucha. Ciemieniucha rozwija się, gdy gruczoły łojowe skóry wytwarzają zbyt dużo oleju lub sebum i dociera do mieszków włosowych, gdzie atakuje powierzchnię mieszka, pozostawiając tłustą lub łuszczącą się plamę. W rzadkich przypadkach ciemieniucha może powodować wrastanie włosów i łupież.

Chociaż dostępnych jest wiele miejscowych leków na receptę do leczenia łojotokowego zapalenia skóry i innych rodzajów łojotokowego zapalenia skóry, nie okazały się one bardzo skuteczne u dużej liczby osób. Istnieje również wiele naturalnych domowych sposobów na ten stan, które zaczynają być popularne. Chociaż te produkty na ogół nie działają tak dobrze, jak leki na receptę, są bezpieczniejsze niż stosowanie syntetycznych chemikaliów i można je znaleźć w większości sklepów. Podobnie jak w przypadku każdego innego domowego środka, przed użyciem czegokolwiek należy omówić możliwe skutki uboczne z lekarzem.

W niektórych przypadkach problem z łojotokowym zapaleniem skóry związany jest z ekspozycją na słońce. Jeśli często doświadczasz zaczerwienienia, warto chronić twarz przed słońcem. Dobrym wyborem byłby filtr przeciwsłoneczny, który zawiera co najmniej 15% tlenku cynku. Podczas gdy filtry przeciwsłoneczne są zwykle sprzedawane jako produkty kosmetyczne, tlenek cynku jest powszechnie uważany za naturalny filtr przeciwsłoneczny, który jest tak samo dobry jak filtry przeciwsłoneczne na bazie chemicznej. U osób, które mają już wrażliwą skórę, tlenek cynku może powodować pieczenie w kontakcie ze skórą.

Skomentuj