Przyczyny i sposoby leczenia wypadania włosów

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, musisz szukać pomocy medycznej. Twój lekarz użyje kombinacji badania fizykalnego i historii zdrowia, aby określić dokładną przyczynę utraty włosów. Niektórzy lekarze mogą również wykonać biopsję skóry głowy, aby znaleźć podstawowe schorzenia lub niedobory składników odżywczych. W zależności od przyczyny lekarz zdecyduje o najlepszym sposobie leczenia Twojego schorzenia.

Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, który stał się najpopularniejszą metodą leczenia wypadania włosów. Jest z powodzeniem praktykowany od dziesięcioleci i wiąże się z niewielkimi lub żadnymi przestojami pacjentów. Ponadto uszkodzenie otaczających mieszków włosowych jest minimalne. Procedura chirurgiczna jest często nazywana „przeszczepieniem jednostek mieszków włosowych”, która polega na przeniesieniu pojedynczych jednostek mieszków włosowych (FU). Pojedyncze włosy z obszaru dawczego są przeszczepiane na skórę głowy biorcy.

Wypadanie włosów to jeden z najczęstszych schorzeń na świecie. Chociaż włosy nie mają prawie żadnego wpływu na ciało, odgrywają kluczową rolę estetyczną. Dlatego genetyczne czynniki wypadania włosów od dawna budzą niepokój ludzi na całym świecie. Naukowcy badają teraz sposoby na znalezienie najlepszych metod leczenia genetycznego.

Leki na wypadanie włosów są dostępne w różnych postaciach i mogą być pomocne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Niektóre są zatwierdzone przez FDA i zalecane przez dermatologów. Inne są dostępne poza etykietą i mogą być przydatne w leczeniu określonych schorzeń, takich jak łysienie typu męskiego. Niektóre leki na wypadanie włosów zawierają również składniki poprawiające jakość włosów, takie jak biotyna czy żelazo.

Mężczyźni mogą przyjmować 1 mg finasterydu dziennie, aby leczyć łysienie typu męskiego. Jedynym minusem Finasterydu jest to, że nie nadaje się dla kobiet, ponieważ może powodować wady wrodzone płodu. Innym sposobem leczenia wypadania włosów jest przeszczep włosów, który może odrastać.

Infekcje powodują wypadanie włosów z wielu różnych powodów. Niektóre są czysto kosmetyczne, a inne poważniejsze. Niektóre infekcje są zaraźliwe i mogą nawet rozprzestrzenić się na krwioobieg i narządy wewnętrzne. Jednym z takich przykładów są infekcje grzybicze skóry głowy. Grzyby rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku skóry głowy, żywiąc się mikroskopijnymi płatkami skóry.

Grzybica to powszechna infekcja grzybicza, która może prowadzić do wypadania włosów. Ta infekcja rozprzestrzenia się poprzez wspólne ubrania, czapki i grzebienie. Objawy mogą obejmować swędzenie, łuszczącą się skórę głowy i stan zapalny. Dobrą wiadomością jest to, że grzybica jest uleczalna, jeśli jest odpowiednio leczona. Leczenie można przeprowadzić za pomocą miejscowych antybiotyków.

Wypadanie włosów jest częstym skutkiem ubocznym radioterapii. Wysokie dawki promieniowania są bardzo szkodliwe dla mieszków włosowych i mogą powodować przejściową lub trwałą utratę włosów. W zależności od dawki, włosy mogą odrastać w ciągu kilku miesięcy lub nawet roku, choć mogą być cieńsze i przerzedzone niż przed zabiegiem. Pacjenci powinni omówić ten potencjalny efekt uboczny ze swoimi lekarzami przed rozpoczęciem radioterapii.

Podczas naświetlania możesz odczuwać suchą i swędzącą skórę głowy. Aby zmniejszyć te działania niepożądane, lekarz może przepisać leki, które pomogą ukoić skórę głowy. Dobrym pomysłem jest również skrócenie włosów lub ogolenie głowy przed promieniowaniem. Ponadto peruki mogą zapobiegać wypadaniu włosów do czasu zakończenia radioterapii.

Skomentuj