Witamina D – jak utrzymać jej właściwy poziom w organizmie

Witamina D jest ważna dla naszego zdrowia, dlatego ważne jest, abyśmy dostarczali jej dużo w naszej diecie. Tę witaminę możemy uzyskać z wielu produktów spożywczych, w tym mleka, płatków zbożowych, ryb i jogurtu. Najlepszym sposobem na uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D jest codzienne przebywanie dużej ilości światła słonecznego, więc powinieneś przebywać na słońcu kilka godzin dziennie.

Brak witaminy D może mieć również poważny wpływ na układ odpornościowy. Może powodować częste infekcje, a także wpływać na funkcjonowanie poznawcze. Osoby z niskim poziomem witaminy D mogą mieć trudności z myśleniem, zapamiętywaniem i wykonywaniem codziennych zadań. Brak witaminy D może nawet skutkować chorobą kości i zwiększonym ryzykiem gruźlicy.

Leczenie niedoboru witaminy D zwykle obejmuje suplementy witaminy D. Twój poziom witaminy D będzie się prawdopodobnie różnić w zależności od wieku, płci i stanu zdrowia. Jeśli jednak jest poniżej 20 nanogramów na mililitr, prawdopodobnie masz niedobór witaminy D i potrzebujesz leczenia. Instytut Medycyny zwiększył ostatnio zalecane dzienne spożycie witaminy D do 600 jednostek międzynarodowych (IU) dla dorosłych i 800 IU dla osób starszych. Co więcej, wyższa kwota jest bezpieczna dla każdego.

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i jest wchłaniana w jelicie cienkim poprzez dyfuzję bierną. Proces ten jest wzmacniany przez jednoczesną obecność tłuszczu w jelitach. Nawet bez tłuszczu w diecie część witaminy D jest wchłaniana. Co ciekawe, starzenie się i otyłość nie wpływają na wchłanianie witaminy D.

Niewystarczający poziom witaminy D może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym hiperkalcemię i kalciurię. Objawy te mogą również prowadzić do odwodnienia i nadmiernego pragnienia. Osoby z czynnikami ryzyka niedoboru powinny regularnie badać poziom witaminy D. Jeśli zauważą jakiekolwiek objawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Niedobór witaminy D może powodować osteomalację, stan, w którym kości są miękkie i łamliwe. Może również powodować deformacje kości i ból. Nieleczony stan ten może prowadzić do osteoporozy.

Witamina D jest niezbędna do utrzymania dobrego stanu zdrowia oraz prawidłowego wchłaniania składników mineralnych z diety. Odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu poziomu parathormonu i wapnia. Niewystarczający poziom witaminy D w organizmie może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu kości, bólu i osłabienia.

Aby monitorować poziom witaminy D, ludzie powinni regularnie sprawdzać poziom we krwi. Według czołowych epidemiologów obecny poziom odcięcia wynoszący 20 ng/ml nie jest dobrą definicją niedoboru. Twierdzą, że obecny poziom odcięcia jest zbyt wysoki i przesiewamy osoby z niedoborem witaminy D.

Badania krwi witaminy D można wykonać w laboratorium, w centrum medycznym lub w domu. Jeśli masz ubezpieczenie, powinieneś być w stanie uzyskać test za darmo lub przynajmniej po obniżonych kosztach. Lekarz zazwyczaj zleci badanie w Twoim imieniu, a Twoja firma ubezpieczeniowa zapłaci za to. Podczas testu z żyły w ramieniu pobierana jest niewielka próbka krwi. Twój pracownik służby zdrowia może zawiązać opaskę na ramieniu, aby ułatwić mu znalezienie twoich żył. Następnie zdezynfekuje niewielki skrawek skóry i wbije w niego igłę. Następnie pracownik służby zdrowia pobierze niewielką ilość krwi do analizy poziomu witaminy D.

Pomiar poziomu witaminy D w organizmie człowieka wymaga badania krwi. Chociaż najszerzej akceptowaną metodą jest LC-MS/MS, inne metody, takie jak użycie próbek krwi, mogą być dokładniejsze. W każdym razie przed rozpoczęciem programu suplementacji witaminą D konieczne jest określenie wyjściowego stężenia 25(OH)D.

Poziom witaminy D jest zwykle mierzony w surowicy jako całkowita ilość 25-hydroksywitaminy D, znanej również jako 25(OH)D. Według Ashley Jordan Ferira, dyrektora ds. naukowych RDN i mbg, optymalny poziom witaminy D to 50 nanogramów na mililitr (ng/ml).

Oprócz oceny poziomu witaminy D lekarze mogą zlecić badania krwi w celu ustalenia, czy dana osoba ma jej niedobór. Chociaż większość osób z niskim poziomem witaminy D nie wykazuje żadnych objawów, mogą być narażeni na ryzyko rozwoju poważniejszych schorzeń, takich jak osteopenia i przyspieszona utrata masy kostnej. Osoby z niedoborami witaminy D mogą odczuwać problemy z kośćmi, osłabienie mięśni, a nawet dezorientację.

Skomentuj