Nowy trend w pielęgnacji skóry

Nie da się ukryć, że pielęgnacja skóry jest jednym z największych trendów rozwojowych w branży kosmetycznej. Nie bez powodu: jest to kategoria, w której konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i zorientowani na dobre samopoczucie, a także taka, która może przyczynić się do zwiększenia lojalności wobec marki, jej utrzymania i wartości w całym okresie użytkowania.

Dlatego też w tym roku obserwujemy wiele nowych produktów, które wznoszą się na wyżyny, zwłaszcza tych, które mają na celu uproszczenie rutyny. Jednym z trendów, na który szczególnie czekamy, jest skinimalizm, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Oczyszczanie

Oczyszczacze to jeden z najważniejszych elementów rutyny pielęgnacyjnej i są niezbędne do utrzymania twarzy w czystości. Produkty te usuwają z twarzy zanieczyszczenia zatykające pory, brud i pozostałości makijażu oraz pomagają utrzymać ją w zdrowiu i blasku.

Mogą być stosowane zarówno rano, jak i wieczorem, aby usunąć olej, sebum, brud, makijaż i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się na twarzy w ciągu dnia. Dobry środek oczyszczający może również zapobiec trądzikowi i pomóc utrzymać pory jasne i czyste.

Możesz uzyskać środek oczyszczający, który jest przeznaczony do konkretnego rodzaju skóry. Korzystanie z niewłaściwego środka czyszczącego może powodować podrażnienia i przebarwienia, więc ważne jest, aby wybrać taki, który będzie działał dla Twojej skóry.

Istnieje wiele różnych rodzajów środków czyszczących na rynku, w tym środki czyszczące w żelu, środki czyszczące w kremie i środki czyszczące w piance. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego dla siebie jest omówienie potrzeb związanych z pielęgnacją skóry z dermatologiem lub specjalistą od pielęgnacji skóry.

Żelowe środki czyszczące są często stosowane u osób z tłustą lub trądzikową skórą, ponieważ mogą pomóc w głębokim oczyszczeniu i złuszczeniu skóry bez usuwania naturalnych olejków. Pomagają również zrównoważyć pH skóry, co może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wyprysków.

Inną popularną opcją jest kremowy środek oczyszczający, który jest często grubszy niż żel lub pianka oczyszczająca i może być bardzo nawilżający. Mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób o suchej lub wrażliwej skórze, ponieważ nie pozbawiają jej naturalnych olejków i pozostawiają ją miękką i gładką.

Piankowe środki czyszczące znajdują się zazwyczaj pomiędzy kremem lub żelem a olejkiem oczyszczającym i mogą być dobrym wyborem dla osób o skórze mieszanej, ponieważ są wystarczająco łagodne, aby używać ich samodzielnie. Mogą być stosowane jako zwykły środek oczyszczający lub do usuwania makijażu i filtrów przeciwsłonecznych, a są szczególnie skuteczne w pozbywaniu się nadmiaru olejów, które gromadzą się na twarzy w ciągu dnia.

Jeśli szukasz świetnej opcji, wypróbuj Garnier SkinActive The Gentle Sulfate Free Cleanser. Nie zawiera on siarczanów, alkoholu, barwników ani substancji zapachowych i delikatnie się pieni, usuwając brud i olej.

Eksfoliator

Eksfoliacja jest kluczowym elementem każdej rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ pomaga oczyścić skórę i zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. Może być również pomocne w odblokowaniu porów i poprawie wyglądu trądziku.

Są dwa główne rodzaje eksfoliacji: mechaniczna (fizyczna) i chemiczna. Pierwszy z nich polega na stosowaniu peelingu lub ściereczki, która usuwa martwe komórki skóry, natomiast drugi to zabieg składający się z produktu lub serii produktów o bazie chemicznej, która rozluźnia wiązania utrzymujące martwe komórki skóry razem.

Fizyczne środki złuszczające zawierają cząstki ścierne, takie jak sól lub cukier, które można nakładać na mokrą skórę. Można je znaleźć w różnych formach, w tym w peelingach, myjkach do ciała i twarzy lub w zabiegach takich jak mikrodermabrazja lub dermaplaning.

Choć fizyczne złuszczanie może usunąć suchą lub matową skórę, może powodować zaczerwienienie i podrażnienie. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę złuszczania dla swojego typu skóry.

Osoby o wrażliwej skórze powinny stosować delikatne chemiczne środki złuszczające, ponieważ mogą one być sformułowane tak, aby były znacznie łagodniejsze niż fizyczne środki złuszczające. Jednak nadal najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem przed wypróbowaniem każdego nowego eksfoliatora.

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca, aby złuszczać skórę dwa do trzech razy w tygodniu, rano lub wieczorem po oczyszczeniu. Postępuj dokładnie zgodnie z instrukcjami produktu i nakładaj na skórę tylko niewielką jego ilość.

Możesz zastosować chemiczny środek złuszczający na mokrą skórę lub spłukać go po kilku minutach, a następnie osuszyć skórę. Aby uzyskać optymalne rezultaty, stosuj delikatny, niedrażniący środek złuszczający w połączeniu z bezolejowym kremem nawilżającym, radzi Sabina Wizemann, starszy chemik z Good Housekeeping Institute Beauty Lab.

Jeśli Twoja skóra jest skłonna do wyprysków, rozważ użycie środka złuszczającego, który zawiera kwas salicylowy lub glikolowy. Kwasy te pomagają rozbić olej i martwy naskórek, pomagając oczyścić zatkane pory i zminimalizować wygląd pryszczy.

Jeśli masz skórę mieszaną, rozważ użycie różnych środków złuszczających na różnych obszarach twarzy. Na przykład, możesz skupić się na tłustych partiach, stosując silniejszy chemiczny lub mechaniczny środek złuszczający, a na suchych obszarach zastosować niższy poziom AHA.

Nawilżacz

Nawilżacze są jednym z najważniejszych kroków w każdej rutynie pielęgnacyjnej. Nie tylko pomagają utrzymać skórę miękką i gładką, ale mogą również wzmocnić wyniki innych produktów, których używasz.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kremu nawilżającego dla Twojego typu skóry i problemów. Dobry krem nawilżający będzie zawierał kombinację składników humektantowych, które przyciągają wodę do skóry oraz składników okluzyjnych, które uszczelniają to nawilżenie.

Jeśli masz suchą skórę, powinnaś używać nawilżającego kremu z kwasem hialuronowym, aby uchronić skórę i oczy przed wysuszeniem. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie produkowaną w organizmie, która zatrzymuje wodę w skórze i oczach, więc jego regularne stosowanie może znacznie poprawić wygląd Twojej skóry.

Innym kluczowym czynnikiem przy wyborze kremu nawilżającego jest to, czy zawiera on antyoksydanty. Dodanie antyoksydantów do pielęgnacji skóry może poprawić wygląd drobnych linii i zmarszczek oraz chronić przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki.

Niektóre z najczęstszych antyoksydantów w pielęgnacji skóry to witamina C i retinol, które mogą mieć korzyści przeciwstarzeniowe. Ale istnieje wiele innych rodzajów antyoksydantów, w tym ekstrakty z zielonej herbaty i granatu.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nałóż krem nawilżający na czystą, lekko wilgotną skórę, tak jak w przypadku każdego innego produktu do twarzy. Pozwoli to na wchłonięcie przez krem nawilżający wilgoci pochodzącej z produktów oczyszczających, złuszczających i serum.

Jeśli chcesz dodać trochę więcej nawilżenia, spróbuj zemulgować krem nawilżający przed jego nałożeniem. Polega to na tym, że bierzesz odrobinę produktu i pocierasz go między dłońmi, aby go rozgrzać, co pomaga rozbić niektóre woski w kremie nawilżającym, dzięki czemu rozprowadza się on równomiernie i nakłada się gładko.

Na koniec, nie zapomnij przetestować swojego kremu nawilżającego przed nałożeniem go na twarz. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz do czynienia z wrażliwą lub problematyczną skórą, ponieważ robienie tego może pomóc w zapobieganiu podrażnieniom i wypryskom.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów ochrony skóry przed oparzeniami słonecznymi, przedwczesnym starzeniem się i innymi uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV jest filtr przeciwsłoneczny. Codzienne stosowanie może pomóc w zapobieganiu poparzeniom słonecznym, zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry oraz spowolnić lub nawet odwrócić niektóre oznaki starzenia.

Ogólnie zaleca się stosowanie kremu z filtrem o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 30 lub wyższym, każdego dnia, zarówno podczas porannej rutyny, jak i po jej zakończeniu, a także w każdym czasie spędzonym na zewnątrz. Jeśli zamierzasz przebywać na słońcu przez dłuższy czas, lub jeśli będziesz dużo pływać lub pocić się, najlepiej wybrać wodoodporny filtr przeciwsłoneczny z SPF 40 lub wyższym.

Są dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych, chemiczne i fizyczne (a/k/a mineralne). W przeciwieństwie do chemicznych, fizyczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki takie jak tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, które pochłaniają promienie UV, a nie odbijają je z powrotem do słońca.

Ważne jest również przeczytanie etykiety i sprawdzenie, czy nie zawiera ona innych składników, które mogą podrażnić twoją skórę, w tym PABA lub olejków. Poszukaj kremu przeciwsłonecznego, który mówi “hipoalergiczny” na etykiecie, aby uniknąć tych składników.

Innym powszechnym składnikiem znalezionym w wielu kremach przeciwsłonecznych jest oktokrylen, który ma blokować promienie słoneczne przed przenikaniem do skóry, ale w niektórych przypadkach może faktycznie rozkładać się na benzofenon, nieznany czynnik rakotwórczy, zgodnie z badaniem opublikowanym w Chemical Research in Toxicology w marcu 2021 roku. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka innych filtrów przeciwsłonecznych, które nie zawierają oktokrylenu.

Inne składniki, które mogą pomóc w ochronie skóry przed zanieczyszczeniami lub niebieskim światłem, to niacynamid, witamina C i dwutlenek żelaza. Przeciwutleniacze są kluczowym graczem w zmniejszaniu ekspozycji na te elementy, które mogą pogorszyć suchość skóry i spowodować przedwczesne starzenie się, według dermatologa dr Diny Romanowski, która radzi konsumentom, aby szukali produktów, które mają naturalne składniki lecznicze i odżywcze.

Nowym trendem w 2023 roku będzie włączenie głęboko nawilżających serum do twarzy i olejków do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, które mogą stworzyć zdrową, pulchną cerę bez wyglądania na ciastowatą lub nadmiernie tłustą. Serum może działać jako baza pod makijaż i może pomóc chronić naturalną barierę wilgoci skóry przed dalszymi uszkodzeniami, mówi Dina.

.